Nie każdy wie, że słynny Pomnik Grunwaldzki, który możemy dziś zobaczyć na pl. Matejki w Krakowie nie jest oryginałem. Oryginał ufundowany przez Ignacego Paderewskiego został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. Zobaczmy jak Pomnik Grunwaldzki wyglądał przed wojną na starych zdjęciach Krakowa.
Przemawiający fundator monumentu, późniejszy premier – Ignacy Jan Paderwski podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego. 15 lipca 1910 roku w Krakowie. Uroczystości w 500. rocznicę Bity pod Grunwaldem zgromadziły w Krakowie około 150 tysięcy osób. Pomnik miał oczywiście na celu nie tylko upamiętnienie wielkiej bitwy, ale także znaczenie patriotyczne i antypruskie.
Twórca pomnika i wszyscy, co mu przy pracy byli pomocni, składają hołd dziękczynny świętej praojców pamięci; składają go na ołtarzu Ojczyzny jako wotum pobożne, błagając te wysokie, świetlane duchy, od wieków już z Bogiem złączone, by wszystkie dzieci tej ziemi natchnęły miłością i zgodą, by rozszerzyły serca nasze, by wyprosiły dla nas i wiary moc, i nadziei pogodę, rozwagę, cierpliwość i tę dobrą wolę, bez której nie ma ani cnót cichych, ani sławnych czynów – mówił Paderewski podczas ceremonii w 1910 roku. Pełen tekst przemówienia zobaczyć możecie w dokumencie na stronach Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na zdjęciu widok na Pomnik Grunwaldzki i Barbakan w czasie 20-lecia międzywojennego. Podczas niemieckiej okupacji Krakowa w czasie II wojny światowej pomnik upamiętniający polskie zwycięstwo był sukcesywnie dewastowany i ostatecznie został zniszczony przez żołnierzy niemieckich.
Na zdjęciu z czasów II wojny światowej Plac Matejki już po zniszczeniu Pomnika Grunwaldzkiego. Tutaj przeczytacie interesujący artykuł o historii powstania Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.
Polecamy również: