Złoczów – miasto przez lata związane z rodziną Sobieskich, miasto które wydało na świat autora słów izraelskiego hymnu, noblistę, wybitnych uczonych i wojskowych. Miasto będące domem tajnego rzymskokatolickiego biskupa USRR. Miasto tragedii z 1919 roku i pogromu w czasie II wojny światowej. Dziś mieszka tu spora grupa Polonii, a turyści jakby o nim zapominają. Zapraszamy na wycieczkę po starym cmentarzu w Złoczowie. Znajdziemy tu Kaplicę Poległych Bohaterów i wiele starych (i nowych) polskich mogił.
Katechizm polskiego dziecka kojarzony ze słowami “Kto Ty jesteś? Polak mały” zna chyba każdy. Autorem wiersza napisanego w 1900 roku jest Władysław Bełza. Pierwsze wydanie Katechizmu polskiego dziecka dedykowane było chrześniakowi Bełzy – Ludwikowi Wolskiemu, synowi znanej młodopolskiej poetki Maryli Wolskiej. Bełza nie mógł wiedzieć, że w swoich słowach “Coś jej winien? Oddać życie” nakreślił niedaleką przyszłość urodzonego w 1895 roku Ludwika.
Ludwik Wolski przebywający podczas konfliktu polsko-ukraińskiego z daleka od działań wojennych w majątku ziemskim w Perepelnikach mimo wszystko stał się ich ofiarą. Został aresztowany jesienią 1918 roku i zabity 1 kwietnia 1919 roku na zamku w Złoczowie.
W kaplicy na cmentarzu w Złoczowie złożone są ciała 22 ofiar mordu przeprowadzonego na wykorzystywanym jako więzienie zamku w Złoczowie wiosną 1919 roku. Wśród zastrzelonych byli kolejarze, uczniowie i studenci, rzemieślnicy i oficerowie. Postawiono im m.in. zarzuty spiskowania przeciwko nowej władzy. Wśród zabitych był wspomniany wcześniej 24-letni wnuk byłej muzy Artura Grottgera – Wandy Monne – Ludwik Wolski.
Ciała zabitych ekshumowano ze zbiorowego grobu już w czerwcu 1919 roku. Później przeniesiono je na stary cmentarz w Złoczowie. Mauzoleum poświęcono 21 września 1921 roku, a 29 września przeniesiono do niego ciała poległych. Zdjęcia z uroczystości na którą do miasta przybyło około 40 tysięcy ludzi w naszym poprzednim artykule.
Po wojnie Kaplica Poległych Bohaterów (znana też jako Kaplica Orląt Złoczowskich przez podobieństwo do kaplicy na tzw. Cmentarzu Orląt Lwowskich) wykorzystywana była jako magazyn i składowisko odpadów. Dzięki staraniom Marii Niemirowskiej i społeczności kresowej odbudowano ją w 1992 roku. Ani na cmentarzu, ani na murach kaplicy nie ma żadnej informacji czym jest. Na cmentarzu znajdują się trzy zabytkowe kaplice.
Do Złoczowa warto przyjechać wybierając się na zwiedzanie Zamku w Podhorcach. Przy okazji warto zobaczyć też kościół Wniebowzięcia NMP z 1730 roku w którym w latach przed i powojennych służył Jan Cieński.
Jan Cieński znany był z ratowania Żydów podczas II wojny światowej, pomagał w pochówkach w zmasakrowanej Hucie Pieniackiej. Po rewizji granic pozostał w Złoczowie. Od 1967 roku konsekrowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego był jedynym katolickim biskupem w USRR. Swoją rangę przez długi czas utrzymywał w tajemnicy. W Złoczowie pozostał do śmierci w 1992 roku.
Materiał jest częścią nowego cyklu prezentującego zdjęcia atrakcji okolic Lwowa. Zapraszamy też do zobaczenia pozostałych materiałów w sekcji Bez komentarza.
Polecamy również: