Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Co zwiedzić? Atrakcje

Budapeszt to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, pełne zabytków, wspaniałych widoków i unikalnych doświadczeń. Wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Budapeszcie. Jakie są najpiękniejsze zabytki Budapesztu? Co warto zwiedzić? Jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć w Budapeszcie? Oto 17 ciekawych miejsc w Budapeszcie, które warto zobaczyć podczas wyjazdu na zwiedzanie do węgierskiej stolicy.

Przed wyjazdem do Budapesztu warto sprawdzić również listę rzeczy, które warto kupić na Węgrzech oraz spis typowych węgierskich dań, które warto spróbować.

Parlament

Jednym z najsłynniejszych miejsc do zwiedzania w Budapeszcie i na całych Węgrzech jest monumentalny gmach węgierskiego parlamentu. Położony w dzielnicy Peszt nad Dunajem budynek wzniesiono w latach 1885-1904 według projektu architekta Imre Steindla.

Podczas dekoracji wnętrz parlamentu wykorzystano aż 40 kg złota i pół mln drogich kamieni. Parlament jest drugim co do wielkości budynkiem na Węgrzech i jednym z symboli kraju i jego stolicy. Jest to też trzeci co do wielkości budynek parlamentu na świecie.

Fasada parlamentu zwrócona jest w stronę Dunaju dlatego też najlepszy widok na parlament w Budapeszcie zobaczymy albo z rejsów po Dunaju albo z drugiej strony rzeki.

Parlament w Budapeszcie to budynek, który możemy zobaczyć nie tylko z zewnątrz ale, pomimo tego że jest wciąż używany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, również w środku. Zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie to jedna z największych atrakcji miasta i kraju. Jaki jest cennik Parlamentu w Budapeszcie?

W 2024 roku bilet wstępu na zwiedzanie gmachu parlamentu kosztuje 6000 HUF (ok. 65 zł) za bilet normalny i 3000 HUF za bilet dla osób w wieku między 6 a 24 rokiem życia. Bilety trzeba rezerwować na oficjalnej stronie internetowej jegymester.hu/parlament.

Dunakorzó – promenada nad Dunajem

Pozostając przy miejscach spacerowych nie można pominąć promenady rozciągającej się między Mostem Łańcuchowym a Mostem Elżbiety na lewym brzegu Dunaju. Mimo że jest to darmowa atrakcja w Budapeszcie jest to naprawdę ciekawe miejsce. Mowa oczywiście o Dunakorzó przy której mieszczą się jedne z najlepszych budapesztańskich hoteli i kasyn. Położony na lewym brzegu Dunaju deptak to jedna z najsłynniejszych promenad Europy. Rozciąga się od nabrzeża Belgradzkiego od Mostu Łańcuchowego do Mostu Elżbiety.

Historia tego miejsca sięga 1867 roku gdy przy brzegu rzeki wzniesiono rząd ekskluzywnych hoteli Hungaria, Birstol, Carlton i Ritz. Wzdłuż promenady podziwiać można pomniki m.in. Sandora Petofiego, Attili Józsefa, Józsefa Eötvösa oraz słynna instalacja Cipők a Duna-parton czyli Buty na brzegu Dunaju. W zwróconych w stronę Dunaju budynkach przy Dunakorzó znajdziemy wiele kawiarni z widokiem na rzekę, popularnych zarówno wśród mieszkańców Budapesztu jak i turystów.

Most Łańcuchowy

budapeszt atrakcje co zobaczyć

Kolejnym z symboli węgierskiej strolicy jest most nad Dunajem znany jako Most Łańcucuchowy lub też pod nazwą Most Szechenyiego. Most z lat 1839-1849 powstał według projektu Williama Tierneya Clarka. Był to pierwszy stały most łączący Budę z Pesztem.

Most ma 380 metrów długości. Obecnie spacerować można po jego odbudowanej konstrukcji odbudowanej w 1949 roku. Oryginał został wysadzony w 1945 roku przez wojska niemieckiego Wehrmachtu wycofujące się z Budapesztu. Słynnego mostu po obydwu stronach strzegą kamienne lwy projektu Janosa Marschalkó. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Budapesztu od lat jest symbolem i atrakcją turystyczną miasta.

Plac Bohaterów

Jeden z najważniejszych placów nie tylko w Budapeszcie, ale i w całym kraju. Plac Bohaterów to symboliczne otoczone budynkami Muzeum Sztuk Pięknych. Miejsce wielu ważnych i symbolicznych wydarzeń w węgierskiej historii, w tym również pielgrzymki papieża Jana Pawła II.

Na placu ustawiona jest kolumnada i pomniki wybitnych węgierskich wodzów, przywódców i królów. W tym Siedmiu węgierskich wodzów, przywódców siedmiu węgierskich plemion, którzy w 895 roku wkroczyli do Kotliny Panońskiego. Nad nimi na 36-metrowej kolumnie wznosi się postać Archanioła Gabriela, który według legend ukazał się węgierskiemu królowi Stefanowi I. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Városliget

Kilka kroków od słynnego Placu Bohaterów znajduje się przepiękny park miejski – Városliget będący przy okazji ciekawą atrakcją dla dzieci w Budapeszcie. Utworzony z początkiem XIX park o powierzchni kilometra kwadratowego jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Budapeszcie.

W parku znajduje się wiele wyjątkowych atrakcji takich jak zamek Vajdahunyad, kompleks basenów i term Széchenyi gyógyfürdő, ogród zoologiczny i botaniczny, cyrk i słynna Restauracja Gundel w której opracowano przepis na popularne węgierskie naleśniki. Atrakcją jest też malownicze jezioro oraz ustawiona w pobliżu parku rzeźba Időkerék czyli jedna z największych klepsydr świata. Niestety, nieco podniszczona.

Széchenyi Fürdő

ciekawe miejsca budapeszt

Budapeszt kojarzy się z kąpieliskami więc na liście obowiązkowych atrakcji do zobaczenia w mieście nie może ich zabraknąć. Słynne termy Szechenyi to największe tego typu kąpielisko w Europie. Za wody odpowiadają tu dwa geotermalne źródła o temperaturze 74 i 77 stopni Celsjusza. Neobarokowy budynek kąpieliska znajduje się w opisywanym już powyżej parku.

Zespół projektu Gyozo Cziglera został oddany do użytku w 1913 roku na miejscu kąpieliska, które okazało się zbyt małe. Na kompleks składają się zarówno odkryte (3) jak i kryte (15) baseny, bicze wodne i kompleksy z wodą w zakresie od 18 do 38 stopni. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że woda z jednego ze źródeł zasilających kompleks wykorzystywana jest przez położone niedaleko zoo ze względu na podobieństwo składu wody do wód Nilu. Warto podkreślić, że cennik Term Szechenyiego nie jest przesadnie wysoki.

Węgierska Opera Państwowa

budapeszt zwiedzanie

Neorenesansowy budynek budapesztańskiej opery zaprojektowany przez Miklósa Ybla wzniesiono w latach 1875-1884 w VI dzielnicy Budapesztu. Gmach z widownią mogącą pomieści 1251 osób uważany jest za jeden z najpiękniejszych tego typu budynków na świecie. Nie tylko ze względu na walory estetyczne budynku lecz również z powodu bardzo dobrej akustyki sali operowej.

Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszym dyrektorem budapesztańskiej opery był Ferenc Erkel, autor węgierskiego hymnu. Zwiedzając gmach opery warto zwrócić uwagę na przepiękną klatkę schodową oraz ważący aż 3050 kilogramów żyrandol w głównej hali. Wszystkich, którzy nie trawią opery ucieszy fakt tego, że budynek można zwiedzać za 2490 HUF. W cenie możliwość wykonywania zdjęć oraz mini-koncert.

Zamek Królewski w Budapeszcie i Baszta Rybacka

Budowa kompleksu Zamku Królewskiego w Budapeszcie w Budzie datowana jest na prawdopodobnie już na XIII wiek. Dziś w na wzgórzu zamkowym podziwiać można tu najróżniejsze style architektoniczne wraz z budowanym w latach 1749-1769 kompleksem w stylu barokowym.

Podczas II wojny światowej kompleks mocno ucierpiał. W nowych czasach komunizmu odbudowa nie została przeprowadzona z należytą starannością i część zabytków bezpowrotnie utracono. Mimo to jest to jedno z najciekawszych miejsc w mieście.

W pobliżu zamku znajduje się słynna neoromańska i neogotycka Baszta Rybacka wzniesiona w latach 1895-1902. Będąca popularnym punktem widokowym baszta jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście. Między kościołem Macieja, a basztą ustawiony jest pomnik Stefana I Świętego.

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie, podobnie jak opisany wcześniej kościół Macieja, jest jednym z najważniejszych kościołów na Węgrzech. Nazwana imieniem pierwszego węgierskiego króla Stefana (975-1038) jest o tyle wyjątkowa, że znajdująca się tu relikwia w postaci prawej ręki to podobno ręka króla. Do 1920 roku kościół był szóstym co do wielkości budynkiem na Węgrzech, do dziś pozostaje trzecim co do wysokości kościołem w kraju.

Budowa neoklasycznego budynku trwała aż 54 lata. Konstrukcję udało się skończyć w 1905 roku. Z dostępnej do zwiedzania wieży podziwiać można przepiękną panoramę miasta. Zimą przed bazyliką odbywa się jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie.

Wielka Hala Targowa – Központi Vásárcsarnok

Miejsce ukochane przez turystów z Polski ponieważ można tu zrobić spore, chociaż nie koniecznie tanie zakupy i nabyć tu kilka z rzeczy, które warto przywieźć z Węgier i Budapesztu. Hala jest największą i najstarszą halą targową w Budapeszcie. Otwarcie budynku z charakterystycznym neogotyckim wejściem projektu Samu Pecza miało miejsce w 1897 roku.

Do dyspozycji kupców i odwiedzających jest około 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Na straganach można tu kupić wędliny, mięsa, słodycze, miody czy owoce, warzywa, wino, sery i nawet galanterię skórzaną. Fanów street foodu ucieszy szeroko dostępny langosz. Uwaga na oszustów i kieszonkowców.

Kościół Macieja

co zwiedzać w Budapeszcie

Stojący w pobliżu baszty kościół jest jedną z najważniejszych świątyń w całym kraju. Pierwszy kościół powstał tu już w 1015 roku. Po zniszczeniu go przez Mongołów w 1241 roku świątynię odbudowano. Dziś podziwiać można budynek uformowany po remoncie w przeprowadzonym w latach 1874-1896. W kościele Macieja koronował się Król Robert. Kościół posiada charakterystyczną wieżę wznoszącą się na wysokość blisko 77 metrów. Do zwiedzania dostępna jest część konstrukcji. Po pokonaniu 197 schodów podziwiać można widok z wysokości około 47 metrów.

Ulica Vaci

zabytki budapeszt

Podobnie jak promenada nad Dunajem ulica Vaci jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Budapeszcie. Pieszy ciąg jest prestiżową lokalizacją w której znajdziemy wiele popularnych i luksusowych restauracji, kawiarni i sklepów najlepszych światowych marek. Przy ulicy stoją przepiękne zabytkowe kamienice. Uwaga na dziewczyny naganiające do strip klubów i kieszonkowców. Fanów secesji takich jak my powinna zainteresować kwiaciarnia Philanthia znajdująca się pod numerem 9-11.

Góra Gellerta, Cytadela i Pomnik Wolności

235-metrowe wzniesienie nazwane imieniem biskupa Gellerta to miejsce z którego rozciąga się przepiękny widok na całe miasto oraz miejsce w pobliżu którego znajduje się kilka charakterystycznych miejsc. Wzgórze zwieńczone jest słynnym Pomnikiem Wolności z 1947 roku. Początkowo upamiętniał czerwonych “wyzwolicieli” Budapesztu ale w 1989 roku komunistyczne napisy zostały usunięte i dziś jest symbolem wszystkich poległych za kraj.

Na wzniesieniu znajduje się cytadela z 1851 roku podobnie jak ta we Lwowie wzniesiona, by utemperować mieszkańców miasta. niedaleko zobaczyć można też jaskinię Gellérthegyi-barlang z ołtarzem we wnętrzu.

Łaźnie Gellérta

Łaźnie Gellerta to kolejna propozycja dla fanów kąpieli. Są częścią słynnego budapesztańskiego hotelu Hellerw w Budzie. Kompleks wzniesiono w secesyjnym stylu w latach 1912-1918. Oryginalna konstrukcja została mocno zniszczona podczas II wojny światowej, ale szybko ją odbudowano. Na kompleks składają się najróżniejsze baseny o temperaturze wody od 19 do 40 stopni Celsjusza, w tym również baseny odkryte. Inhalacja wód z tutejszego źródła pomagać ma podobno na astmę.

Wnętrze kąpieliska słynne jest przez główny basen z przepięknym szklanym sufitem. Najtańszy całodzienny bilet wstępu w tygodniu kosztuje około 80 zł. W weekendy jest nieco drożej – od 84 zł.

Wielka Synagoga

Ostatnim z miejsc, które chcielibyśmy wymienić w przewodniku dla osób, które po raz pierwszy jadą do Budapesztu jest największa europejska synagoga – Wielka Synagoga w Budapeszcie mieszcząca do 3000 osób. Mauretański budynek wzniesiony w latach 1854-1859 jest trzecią co do wielkości synagogą na świecie. Ustępuje jedynie synagodze z Jerozolimy i Nowego Jorku.

Ogród zoologiczny

Kolejna atrakcja w okolicy słynnego parku. Zoo w Budapeszcie otwarto w 1866 roku co czyni placówkę jednym z najstarszych tego typu miejsc na świecie. Początkowo podziwiać można było tu zwierzęta takie jak małpy, kangury, wielbłądy i papugi. Za sprawą Franciszka Józefa do zoo w Budapeszcie trafiła żyrafa. Niedługo później pojawiły się tu lwy i tygrysy. Wartym zauważenia jest budynek z 1912 roku przygotowany specjalnie na potrzeby słoni.

Dziś mieszkają tu aż 1021 gatunków zwierząt (w tym 123 gatunki ssaków), sprawiając że zoo w Krakowie wypada naprawdę blado. W ogrodzie botanicznym są tu aż 2 tysiące roślin. Każdego roku kompleks zoo i ogrodu botanicznego w Budapeszcie odwiedza około miliona ludzi. Bilet wstępu do ZOO w Budapeszcie kosztuje w granicach 40 zł.

Terror Háza

We wzniesionym w 1880 roku neorenesansowym budynku projektu Adolfa Fesztyego w Budapeszcie przy ul. Andrássy działa muzeum Terror Haza czyli Dom Terroru. Muzeum otwarte w 2002 roku jest jednocześnie miejscem pamięci o ofiarach faszystowskiego i komunistycznego reżimu, który rządził niegdyś na Węgrzech. W budynku wcześniej swoją siedzibę miała partia Strzałokrzyżowców, a później węgierska komunistyczna policja polityczna – Urząd Bezpieczeństwa Państwa.

Muzeum wspomina bohaterów powstania węgierskiego z 1956 roku oraz bohaterów antykomunistycznej opozycji. Można zwiedzać piwnice w których zrekonstruowano m.in. sale tortur i więzienne cele. Muzeum ma na stanie nawet radziecki czołg.

Polecamy również: