To dziwne jednak jednym z najpopularniejszych artykułów na stronie jest ten odpowiadający na pytanie czy na Ukrainę potrzebny jest paszport. Przed wyjazdem na Ukrainie pojawia się też pytanie o możliwość płatnością kartą. Czy we Lwowie można płacić kartą? Czy na Ukrainie można płacić kartą? Czy bezpiecznie używać bankomatów? Odpowiadamy na pytania dotyczące płatności kartą na Ukrainie i sprawdzamy czy można płacić polską kartą.
Temat płatności kartą na Ukrainie w skrócie opisywaliśmy już wcześniej w artykule odpowiadającym na najczęstsze pytania dotyczące wyjazdów do Lwowa i na Ukrainę. Dziś tematowi poświęcimy nieco więcej uwagi. Czy i gdzie można płacić kartą? Czy bezpiecznie jest płacić kartą na Ukrainie?
Czy na Ukrainie można płacić kartą?
Niektórym ciężko będzie w to uwierzyć ale tak – płatności kartą na Ukrainie stają się powszechne. We Lwowie płacić kartą można w dobrych i nieco gorszych hotelach, w lepszych i gorszych restauracjach i kawiarniach, na większości stacji benzynowych na Ukrainie, w sklepach w centrach handlowych czy nawet małych całodobowych sklepach we Lwowie.
Kartą można płacić w klinikach dentystycznych, u fryzjera czy kosmetyczki, a nawet w taksówkach niektórych korporacji taksówkowych we Lwowie. Na Ukrainie i we Lwowie można płacić za przejazdy kartą podpiętą do kont w usługach Uber i Bolt.
Jeśli ktoś ma zamiar wybrać się w podróż na Ukrainę samochodem do Lwowa lub samolotem dostać się do miasta właściwie nie musi ze sobą brać gotówki i bez problemu sobie poradzi. Gdy mowa o Lwowie, Odessie czy Kijowie to płatności kartą są powszechnie dostępne. W biedniejszych miastach bywa z tym różnie. Tak samo jak i poza centrum Lwowa i innych dużych miast na Ukrainie – tam nie wszędzie da się płacić kartą.
Kartą we Lwowie nie zapłacimy na straganach na bazarze, u przekupek okupujących okolice pl. Halickiego, w gorszych sklepach i kioskach. Kartą nie da się płacić w niektórych gorszych lokalach gastronomicznych, kartą nie da się zapłacić u kierowcy w środkach transportu publicznego o ile oczywiście ktoś chce ryzykować poruszanie się nimi. Kartą nie da się płacić za wstęp do większości muzeów czy galerii we Lwowie.
W takich miejscach przyda się trochę gotówki (do Lwowa najlepiej wziąć złotówki) ale odradzamy wyjmowanie jej z bankomatów we Lwowie. Nie tylko ze względu na ewentualne koszty przewalutowania lecz również z powodu tego, że nie sprawiają wrażenia bezpiecznych.
Płacąc kartą na Ukrainie warto dbać o to, by żaden kasjer czy kelner nie uciekał z naszą kartą poza zasięg wzroku. Najlepiej zakryć również kod CVV służący do potwierdzania transakcji i uważnie sprawdzać czy kwota na terminalu zgadza się z kwotą na rachunku. Koszt płatności kartą na Ukrainie może różnić się w każdym banku.
W używanym przez nas mBanku przewalutowanie nie jest zbyt drogie jednak najlepiej sprawdzić jakie warunki oferuje nasz bank jeszcze przed wyjazdem. Przy niskich cenach na Ukrainie nawet z prowizją za przewalutowanie wciąż jest dla Polaków wystarczająco tanio. Na Ukrainie można korzystać z karty Revolut.
Uwaga! W restauracjach i kawiarniach na Ukrainie powszechne są dwie płatności kartą za jeden rachunek. To nie oszustwo. Dwie płatności – osobna za jedzenie, osobna za napoje w tym zwykle napoje alkoholowe – spowodowana jest różnymi stawkami podatkowymi i nie jest żadną formą naciągania turystów. Lepsze miejsca takie jak chociażby Mon Chef odchodzą jednak od dwóch transakcji.
Czy na Ukrainie można płacić polską kartą?
Wyjeżdżając do niektórych krajów świata pojawia się pytanie o to czy można w nich płacić polską kartą. Polacy mogą mieć problemy z płatnościami kartami wydawanymi w Polsce na przykład w Holandii czy w Niemczech. Czy na Ukrainie jest tak samo?
Czy we Lwowie można płacić polską kartą? Tak, banki na Ukrainie wydają takie same karty jak w Polsce czyli przede wszystkim karty Master Card, Visa oraz Maestro z tego powodu terminale do płatności kartami na Ukrainie zwykle je obsługują i nie ma problemu z płaceniem polską kartą.
Polecamy również: