Po zwiedzaniu największych atrakcji w Krakowie warto czasem odpocząć na łonie natury. Przez lata Kraków stał się betonową pustynią ale są tu jeszcze miejsca w których można posiedzieć i popatrzeć na zieleń. Dlatego też przedstawiamy zielone miejsca i nieoczywiste w Krakowie. Gdzie jest cicho, odludnie i spokojnie w Krakowie?
Ogród Botaniczny
Publicznie dostępne parki mają to do siebie, że pojawiają się w nich tłumy. Jeśli chcecie pospacerować w nieco większym spokoju to pierwszą propozycją w Krakowie jest Ogród Botaniczny. Wstęp do ogrodu botanicznego jest biletowany, więc ludzi jest tu zwykle zdecydowanie mniej niż w pozostałych miejscach. Ogród przy ul. Kopernika to najstarszy tego typu obiekt w Polsce. W środku na odwiedzających czeka również kawiarnia Milin. Tu poczytacie więcej o ogrodzie botanicznym.
Park Jordana
Park Jordana to jedno z ciekawszych miejsc w Krakowie. Jeśli chcecie pospacerować to idealnie się ku temu nadaje. W parku czekają na Was popiersia wybitnych przedstawicieli naszego narodu, kwiatki, ławeczki i wiele miejsc służących do aktywnego wypoczynku. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej to zapraszamy do przeczytania artykułu o historii Parku Jordana w Krakowie.
Park Zdrojowy
Położony blisko ronda im. Antoniego Matecznego Park Zdrojowy to zielona enklawa spokoju w tej części Krakowa. Można tu w spokoju pospacerować alejkami parku z dala od zgiełku miasta wśród blisko stuletnich drzew. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w tym miejscu, w centrum Krakowa, znajdują się niezwykłe i unikatowe na skalę światową źródła wysokozmineralizowanej wody mineralnej.
W tutejszej Krakowskiej Pijalni Zdrojowej można wypić kubek leczniczej wody mineralnej „Mateczny Zdrój” oraz wody „Anton” o obniżonej mineralizacji, nazwami nawiązują one do Antoniego Matecznego – odkrywcy źródeł. W parku czekają liczne ławeczki, pijalnia wody oraz restauracja, której specjalnością są domowe pierogi. Spędzając czas w tym miejscu można odczuć, iż jest się z dala od ruchliwego miasta. Park Zdrojowy jest zielonym miejscem, gdzie można spędzić rodzinne popołudnie.
Błonia
Z Parku Jordana można wyjść główną bramą i od razu skierować się na dalszy spacer wokół krakowskich Błoń. Błonia to słynna łąka położona zaledwie kilka minut jazdy od Rynku Głównego w Krakowie. Dawne pastwisko można obejść dookoła lub przejść na przestrzał. Wzdłuż Błoń wytyczona jest szeroka asfaltowa alejka prowadząca równolegle do al. 3 Maja. Przy Błoniach wiele jest też miejsc w których można przystanąć i napić się kawy albo coś zjeść. Warto również zwrócić uwagę na kamień Jana Pawła II.
Zakrzówek
Dla amatorów nieco dzikszych miejsc na spacer w Krakowie przedstawiamy kolejne dość unikatowe miejsce – Zakrzówek. Skałki Twardowskiego i znajdujący się tu zalew to wciąż jeszcze oaza spokoju niedaleko od tłocznych arterii Krakowa. W sztucznym zbiorniku utworzonym w dawnym kamieniołomie nie wolno się kąpać! Głębokość dochodzi nawet do 32 metrów!
Bulwary Wiślane
Kolejne bardziej cywilizowane miejsce w Krakowie to Bulwary Wiślane, którymi przejść można praktycznie od Kazimierza czy Podgórza aż po Salwator i Tyniec. Bulwary Wiślane to również dobre miejsce do opalania się w Krakowie, a spacerując tędy nic nie stoi na przeszkodzie by zejść nieco z drogi i wyskoczyć do kawiarni lub restauracji. Idąc bulwarami warto zwrócić także uwagę na Park Dębnicki w Krakowie, jak sama nazwa wskazuje, na Dębnikach.
Wzgórze Wawelskie
Jedno z najlepszych miejsc na spacer w Krakowie to wejście na sam szczyt Wzgórza Wawelskiego. By się tu przespacerować wcale nie trzeba kupować drogich biletów na zwiedzanie Zamku Królewskiego. Na wzgórzu można popatrzeć na przepływającą dołem Wisłę albo wejść na arkadowy dziedziniec zamku lub do jednej z otwartych niebiletowanych krypt lub też pomodlić się w katedrze. Za kilka złotych można kupić wstęp do ogrodów królewskich, jednego z bardziej urokliwych i mało znanych zielonych zakątków w Krakowie.
Planty
Planty są zarówno cichym jak i zielonym zakątkiem, jak i jedną z największych arterii spacerowych w Krakowie. Wszystko zależy gdzie się wybierzemy. Osoby szukające spokoju powinny udać się na Planty w rejon Hotelu Royal lub w okolice filharmonii. Planty w Krakowie to jeden z najsłynniejszych i najstarszych parków w Krakowie.
Park Bednarskiego
Położony na Podgórzu Park Bednarskiego to wciąż jeszcze jeden z najpiękniejszych parków w Krakowie. Położony jest w miejscu w które dociera niewielu turystów co już samo w sobie jest dużą zaletą. Druga zaleta to to, że stary park przez lata nie zmienił się zbyt bardzo. Oczywiście w ciepłe weekendy jest tu tłoczno i głośno ale w normalny dzień można tu spokojnie odpocząć w naprawdę ciekawych okolicznościach przyrody.
Rudawa
Wały Rudawy to dobre miejsce na dłuższy spacer albo rozłożenie się na kocu z książką. Wały ciągną się właściwie od Woli Justowskiej aż do ujścia rzeki do Wisły koło Salwatora więc znajdziemy nad nią zarówno spokojne i ciche zielone miejsca jak i fragmenty położone nieco bliżej cywilizacji. Więcej o Wałach Rudawy przeczytacie w jednym z naszych poprzednich artykułów.
Las Wolski
Jeśli zastanawiacie się gdzie iść do lasu w Krakowie to już wcześniej o tym pisaliśmy ale jeśli szukacie jednego, konkretnego i sprawdzonego miejsca to jest nim oczywiście Las Wolski. Powierzchnia lasu to w granicach 420 hektarów. Znajdziemy tu zarówno wytyczone ścieżki i trasy jak i nieco dziksze miejsca. Jest tu zoo, słynny kopiec, a także malowniczo położony Zamek w Przegorzałach. Naprawdę jest tu co robić i każdy znajdzie coś dla siebie.
Zalew Nowohucki
Brzegi Zalewu Nowohuckiego od niedawna wzbogaciły się o tężnię solankową. Położony w Nowej Hucie sztuczny zbiornik wodny to miejsce dobre na spacer czy też teren na którym można się opalać. W ciepłe letnie weekendy bywa tu tłoczno ale w tygodniu zwłaszcza przed południem jest naprawdę cicho i urokliwie. Atrakcją jest możliwość podziwiania ptactwa wodnego. Zaletą zalewu jest to, że łatwo tu dojechać i można bez trudu zaparkować więc warto cieszyć się i korzystać póki można.
Kopiec Krakusa
Jeśli lubicie nieco się powspinać i popatrzeć na widoki to ciekawą propozycją jest Kopiec Krakusa. Legendarne miejsce w którym organizowana jest słynna Rękawka. Kopiec wznosi się na wysokość 16 metrów ale nie trzeba wcale wchodzić na jego szczyt, by spokojnie rozsiąść się i zrobić sobie na przykład piknik.
Polecamy również: