Wielkanoc nie kojarzy się z hucznym świętowaniem podobnym do Nowego Roku ale jedną z mało znanych tradycji wielkanocnych jest również strzelanie petardami i odpalanie fajerwerków. Czy można strzelać petardami w Wielkanoc? Sprawdźmy to!
Strzelanie petardami w Wielkanoc miało symbolizować przesuwanie głazów z grobu zmartwychwstałego Jezusa. Przed wojną popularne było strzelanie kalichlorkiem i karbidem. Jeszcze w pierwszych latach PRL-u strzelano. Teraz tradycja ta już wymiera i jest spotykana bardzo rzadko, zwłaszcza w miastach.
W niektórych medialnych wypowiedział cytowanych przez ogólnopolskie media przedstawiciele służb porządkowych wypowiadali się, że można strzelać w Wielkanoc ale zawsze warto podchodzić do tego typu wypowiedzi. Warto też dowiedzieć się czy używanie petard w Niedziele Wielkanocną nie zostało na przykład usankcjonowane przez rozporządzenie wojewody, który na to zezwolił. Zastanawiając się nad tym czy wolno strzelać fajerwerkami i petardami należy przede wszystkim mieć na uwadze to czy popełniamy wykroczenie czy nie. Wiele osób argumentuje możliwość strzelania petardami jednym z paragrafów z kodeksu wykroczeń:
Art. 51. § 1.
Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Co to oznacza? Ogólnie rzecz biorąc strzelać petardami i fajerwerkami można przez cały rok z tym tylko zastrzeżeniem, że trzeba to robić albo na własnym terenie prywatnym albo posiadać zgodę zarządcy terenu takiego jak chociażby camping czy ośrodek hotelowy. W innych przypadkach strzelanie fajerwerkami w przestrzeni publicznej może zostać potraktowane jako wykroczenie. Wyjątkiem jest Sylwester i Nowy Rok kiedy strzelanie dopuszczalne jest też w przestrzeni publicznej.
Podsumowując: czy w Wielkanoc można strzelać fajerwerkami? U siebie lub za zgodą zarządcy terenu można, w miejscach publicznych jak chociażby na Rynku w Krakowie to już nie za bardzo.
Polecamy również: