25! Co zjeść w Szwajcarii? Czego spróbować? Dania szwajcarskie TOP

Szwajcaria nie kojarzy się z krajem słynącym na cały świat z wielu potraw dlatego wiele osób nie wie co zjeść w Szwajcarii. Czego spróbować jadąc do Szwajcarii? Co zjeść w Zurychu? Czego spróbować w szwajcarskich Alpach? Oto ciekawe i smaczne dania kuchni szwajcarskiej, które warto spróbować w Szwajcarii. Co zjeść?

 


Jeśli chodzi o kuchnię to Szwajcaria jest dość wyjątkowym miejscem. Kraj podzielony jest na strefy wpływów kuchni niemieckiej, kuchni francuskiej oraz włoskiej. W różnych kantonach lokalnymi specjalnościami są inne potrawy, chociaż jest też kilka “ogólnonarodowych” dań szwajcarskiej kuchni. Czego warto spróbować jadąc do różnych części Szwajcarii?

 


Fondue


 
Najsłynniejszą chyba potrawą ze Szwajcarii jest oczywiście founde. To potrawa z roztopionego sera podgrzewanego za pomocą świeczki lub palnika w specjalnym naczyniu o nazwie caquelon. Founde przybiera najróżniejsze formy: przygotowane jest z różnych rodzajów sera, z dodatkiem różnego typu alkoholu. Czasem zamiast z chlebem spożywane jest z ziemniakami. Można pokusić się o stwierdzenie, że w każdym regionie Szwajcarii founde będzie inne, więc warto go próbować wszędzie.

 


Cordon bleu


 
Drugie ze znanych na cały świat dań kuchni szwajcarskiej to cordon bleu. Panierowany kotlet cielęcy z serem (Appenzeller, Emmental, Gruyere lub Raclette) i szynką. Pierwsza wzmianka o potrawie pojawia się w książce kucharskiej z 1949 roku. Potrawa powstać mała w latach 40. ubiegłego wieku w Szwajcarii w Brig-Glis w kantonie Valais. Jeszcze inne źródła podają, że danie wywodzi się z początku XIX wieku.

 


Raclette


 
Raclette to nie tylko nazwa sera, ale i prosta alpejska potrawa. Raclette to topiony ser (obecnie zwykle) zeskrobany z dna naczynia serwowany z cebulą i pieczonymi ziemniakami (gatunku Charlotte lub Bintje), a także na przykład salami lub bundnerfleisch. Pierwsze wzmianki o raclette pochodzą z 1291 roku. Danie wywodzi się z kantonów Valais i Fryburg, popularne jest również w kilku miejscach we Francji.

 


Mehlsuppe


 
Jedno z najprostszych dań na liście to zupa z… mąki. Mehlsuppe przygotowana jest z mąki pszennej lub żytniej z dodatkiem soli lub cukru. Oczywiście przez lata powstały różne wariacje i do zupy trafiają najróżniejsze dodatki ważywne czy mięsne. W każdym alpejskim regionie przepis na mehlsuppe jest nieco inny.

 


Zürcher Geschnetzelte


 
Jedno z najsłynniejszych dań, jak sama nazwa wskazuje, wywodzących się z Zurychu to siekana cielęcina w śmietanowym sosie. Pierwsza wzmianka o potrawie pochodzi z książki kucharskiej z 1947 roku. W pierwotnym przepisie cielęcina serwowana jest w sosie ze śmietaną i białym winem oraz z sosem demi-glace. Dziś do potrawy trafiają na przykład również grzyby. Zürcher Geschnetzeltes często podawane jest ze szwajcarskim plackiem ziemniaczanym czyli rösti.

 


Rösti


 
Placki ziemniaczane są popularne nie tylko w Polsce czy w Czechach ale również w Szwajcarii. Tak samo jak w Polsce to grubo tarte ziemniaki smażone na patelni lub w głębokim tłuszczu. Berner Rösti to placki robione z gotowanych ziemniaków. Do dziś nie ustalono z której odmiany ziemniaków wychodzą najlepsze rösti.

 


Malakoff


 
Nie chodzi tu o wiedeński tort Malakoff, ale o coś zupełnie innego. Malakoff to kulki ze smażonego sera (z dodatkiem m.in. czosnku, wina i brandy kirsch) popularne na zachodzie Szwajcarii zwłaszcza w Begnins, Bursins, Vinzel czy Luins.

 


Cholera


 
Nazwa jakby znajoma, kojarzy się trochę z ostrą i zaraźliwą chorobą przewodu pokarmowego. I słusznie, bo nazwa tego dania związana jest z epidemią cholery. To wytrawne ciasto (kruche lub w cieście francuskim) z dodatkiem ziemniaków, sera, pora i jabłka wywodzące się Wallis. W niektórych przepisach dodawany jest też boczek, gruszka, albo szynka. Obecnie popularność cholery nie jest zbyt wielka.

 


Älpermagronen


 
Danie wywodzące się z Alp Szwajcarskich. W przepisie takie składniki jak oczywiście makaron (zwykle penne lub maccheroni), ser, cebula, śmietana i ziemniaki. Makaron gotowany jest z ziemniakami, do tego dodawana jest śmietana i tarty ser. Danie w różnych miejscach podawane jest z różnymi dodatkami.

 


Bezy


 
Kolejna potrawa, a właściwie deser, popularny w Szwajcarii który znają również Polacy to eza. W Szwajcarii bezy przygotowane są na ciepło, a serwowane są z bitą śmietaną. Bezy wywodzą się podobno ze szwajcarskiego Meiringen gdzie w swojej cukierni opracował je mistrz Gasparini.

 


Maluns


 
Tradycyjna potrawa wywodząca się z alpejskiego kantonu Gryzonia na pierwszy rzut oka nie wygląda na nic zbytnio apetycznego. Maluns to gotowane ziemniaki zmieszane z mąką i masłem. Dodatkowo do ziemniaczanego musu dodawane są takie dodatki jak sery, mięso albo owoce, a zwłaszcza z musem jabłkowym.

 


Bündner Nusstorte


 
Karmelizowane kruche ciasto nadziewane orzechami (najczęściej włoskimi) czyli Bündner Nusstorte również wywodzi się z Gryzonii. Mimo że orzechy występują tylko przez krótki okres roku nie jest to oczywiście sezonowe ciasto. Można je kupić przez cały rok, serwowane jest zwykle do kawy lub herbaty. Bündner Nusstorte to jedno z najpopularniejszych szwajcarskich ciast.

 


Capuns


 
Kolejną potrawą, która może przypaść do gustu Polaków jest capunus nazywany przez niektórych gołąbkami ze Szwajcarii. To kolejna potrawa z Gryzonii. W przeciwieństwie do polskich gołąbków te ze Szwajcarii przygotowane są z liści buraka liściowego, a nie sałaty. Do środka trafa farsz mąki, jajek i suszonego mięsa. Capunus podaje się w sosie z bulionu, leka, wody i tartego sera.

 


Saucisson


 
Dla fanów kiełbasy przysmak z francuskojęzycznej części czyli wieprzowa kiełbasa wędzona na zimno.

 


Riz Casimir


 
Jedna z dań, która nie ma do końca ustalonego pochodzenia to riz casimir czyli długoziarnisty ryż z cielęciną (ewentualnie kurczakiem), sosem curry z dodatkiem prażonych migdałów, ananasa, brzoskwiń i bananów. Według niektórych źródeł potrawa po raz pierwszy pojawiła się w latach 50. ubiegłego wieku w sieci restauracji Mövenpick .

 


Berner Platte


 
W kantonie Berno popularnym daniem jest czyli mięsna potrawa składająca się m.in. z wołowiny, słoniny, ozora, łopatki, golonki czy schabu oraz kwaszonych buraków i kapusty, a także fasoli i ziemniaków. Podobnie jak polski bigos berner platte ma tyle przepisów, ile jego twórców.

 


Müsli

 
Czym jest musli (Müesli) tłumaczyć chyba nie trzeba. Oryginalną recepturę musli przygotował mieszkający w kantonie Argowia lekarz Max Bircher-Benner jeszcze w XIX wieku. Na musli składały się płatki owsiane, sok z cytryny, skondensowane mleko, kwaśne tarte kwaśne jabłka, orzechy laskowe i migdały. Dziś musli dostępne jest na całym świecie w najróżniejszych formach i mało kto pamięta skąd się wywodzi.

 


St. Galler Brot


 
Polak nie naje się bez zwykłego chleba, a Szwajcar bez chleba St. Galler. To okrągły drożdżowy chleb z mąki żytniej spożywany w niemieckojęzycznej części Szwajcarii. Powszechnie dostępny.

 


Basler Läckerli


 
Potrawy przygotowane z okazji Bożego Narodzenia są wyjątkowe, zwłaszcza w Szwajcarii ale o tym później. Jedną z takich rzeczy są ciastka Basler Lackerli czyli twarde pierniczki z miodem, orzechami, migdałami, skórką pomarańczową i tradycyjnym likierem kirsch, który warto kupić w Szwajcarii. Pochodzące z Bazylei ciastka są przysmakiem świątecznym ale da się je kupić przez cały rok.

 


Tirggel


 
W Zurychu zaś na święta serwowane są tradycyjne herbatniczki z mąki i miodu który stanowi blisko 30% składu ciastek. Pierwsza wzmianka o tirggel pochodzi z 1461 roku. Ciastka wypieka się w temperaturze 400 stopni przez 90 sekund. Są twarde, więc Szwajcarzy polecają najpierw rozmemłać je w ustach by wydobyć miodowe aromaty.

 


Appenzeller Biber


 
Ciasteczka popularne w St. Gallen i regionu Appenzell. Pierwotnie wytwarzane z miodem bez nadzienia, dzisiaj ciastka często nadziewane są masą migdałową. Dostępne są bez trudu w całej Szwajcarii.

 


Birnbrot


 
Birnbrot to alpejskie ciasto nadziewane masą z suszonych śliwek z dodatkiem jabłka, orzechów, rodzynek, fig czy nawet cynamonu, goździków czy wiśni. Ciasto na birnbrot wykonywane jest mąki żytniej i jest to dciasto drożdzowe. Ciasto serwowane jest zarówno w okresie świątecznym, jak i przez cały rok, zwłaszcza w niemieckojęzycznej części kraju.

 


Vermicelles


 
Szwajcarski deser przypominając jeden z deserów, które warto zjeść na Węgrzech, to puree z kasztanów. Vermicelles wywodzi się z południa kraju ale dzięki dużej popularności spożywany jest w całej Szwajcarii. Do wykonania deseru potrzebne jest puree z kasztanów gotowanych w mleku z dodatkiem cukru, likieru wiśniowego i wanilii. Pastę z kasztanów przepuszcza się przez prasę tak by finalna forma przypominała makaron.

 


Chilbisenf


 
W okolicach Fryburga powstaje specjalna musztarda przygotowana z mielonych ziaren gorczycy, białego wina, goździków, cynamonu i anyżu. W przeciwieństwie do zwykłej musztardy ta kest… słodko-kwaśna. Spożywa się ją zwłaszcza w okresie święta Bénichon.

 


Tego nie warto próbować: potrawy z kotów i psów


 
Czy Szwajcarzy jedzą koty? Czy Szwajcarzy jedzą psy? To pytania często pojawiające się w głowach wielu osób. Niestety, nie jest to żart. W niektórych regionach kraju popularnym specjałem zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia są dania z mięsa kotów i psów. To jedna z rzeczy, której nie polecamy próbować w Szwajcarii.

 
Warto przeczytać również: