Turcja od wielu lat cieszy się niezmienną popularnością jako modny kierunek wakacyjny często wybierany przez Polaków. Wiele osób planujących wczasy w Turcji zastanawia się w jakim języku mówią w Turcji. Jaki jest język w Turcji? Jaki obowiązuje język urzędowy w Turcji? Czy w Turcji dogadam się po polsku lub angielsku? Sprawdźmy to!
Jaki jest język w Turcji? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Językiem obowiązującym w Turcji jest język turecki. Jest to język z rodziny oguzyjskiej języków tureckich.
Języka tureckiego używa przytłaczająca większość osób mieszkających w Turcji gdzie jest językiem urzędowym. Po turecku mówią też na Cyprze Północnym, a także w niektórych miejscach w Kosowie i Macedonii Północnej.
Czy język turecki jest podobny do arabskiego? Język arabski nie należy do afroazjatyckiej rodziny języków. Języki te należą do dwóch różnych grup językowych. Od końca XIX wieku trwa oczyszczanie języka tureckiego z wszelkich ewentualnych arabskich naleciałości.
Czy w Turcji mówią po angielsku i po polsku?
Większość Polaków nie mówi w języku tureckim i nie ma najmniejszego sensu, by tego języka się uczyć. Powstaje więc pytanie czy w Turcji mówią po polsku lub po angielsku?
Jeśli jedziemy na turystyczny wyjazd organizowany przez biuro podróży to na miejscu w hotelu możemy być pod opieką turka mówiącego po polsku lub polskiego rezydenta. Wśród ludzi w restauracjach czy sklepach znajomości polskiego nie możemy się spodziewać.
Co z angielskim? Jeśli jedziemy do Turcji i mamy zamiar zatrzymywać się w lepszych hotelach, jeść w dobrych restauracjach i robić zakupy tylko w dobrych sklepach to znajomość angielskiego wśród obsługi będzie na zadowalającym poziomie.
Niestety poza tymi miejscami znajomość języka angielskiego w Turcji jest żałośnie słaba. W indeksie EPI 2021 oceniającym znajomość angielskiego w państwach w których nie jest on językiem urzędowym Turcja zajęła drugie od końca miejsce wśród państw Europy i 70 spośród 112 przebadanych krajów świata.
Znajomość angielskiego w Turcji jest więc tragiczna i tragiczny jest poziom nauczania.
Warto przeczytać również: