Breda to holenderskie miasto położone w południowo-zachodniej części kraju niedaleko granicy z Belgią. Breda nazywana jest często najbardziej polskim miastem w Holandii. Wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Bredzie. Jakie atrakcje są w Breda? Co warto zwiedzić w Bredzie? Sprawdźmy atrakcje Bredzie do zwiedzania i w okolicy!
Rynek i ratusz (Grote Markt i Stadhuis)
Nie każde miasto na świecie dysponuje okazałym rynkiem, ale Breda owszem. Jedną z atrakcji w Bredzie jest spacer po zabytkowym centrum ze szczególną uwagą na Rynek i otaczające go budynki z których największą ciekawostką jest ratusz z charakterystycznymi schodami i rzeźbą nad wejściem. To tu śluby biorą mieszkańcy Bredy. W każdy wtorek i w piątek rano na rynku odbywa się tradycyjny targ.
Kościół Główny Najświętszej Maryi Panny (Grote Kerk)
Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w całym mieście. Wieża tego protestanckiego kościoła zbudowanego w stylu brabanckiego gotyku wznosi się na wysokość 97 metrów. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na Kaplicę Książęcą oraz grobowiec Engelberechta II z Nassau oraz malowidła naścienne. Kościół dostępny jest do zwiedzania za darmo, a na szczycie wieży na którą prowadzi 287 schodów znajduje się punkt widokowy. Wstęp na wieżę to koszt 7,50 EUR.
Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy (Pools Militair Ereveld Breda)
Breda nazywana jest najbardziej polskim miastem w Holandii za sprawą tego, że to polscy żołnierze w czasie II wojny światowej przeprowadzili denazyfikację miasteczka. Owocem denazyfikacji i wyzwolenia Bredy spod nazistowskiego jarzma jest Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy na którym spoczywają żołnierze 1 Dywizji Pancernej Stanisława Maczka, który spoczął na cmentarzu w 1994 roku. Na cmentarzu otwartym 24 czerwca 1964 znajduje się 160 polskich mogił. Warto oddać im cześć i wybrać się również do muzeum poświęconego słynnemu generałowi – Maczek Memorial Breda.
“Polski czołg” w Bredzie (‘Poolse’ tank)
W najbardziej polskim mieście w Holandii stoi “polski czołg”. Wprawdzie nie jest polski, a tylko przekazany przez polskich żołnierzy. Chodzi o czołg typu Panther typu D, który został ofiarowany przez żołnierzy wyzwalających holenderskie miasto. Gdzie jest polski czołg w Bredzie? Jaki jest jego adres? Czołg stoi w parku Wilhelminapark.
Zamek w Bredzie (Kasteel van Breda)
Pierwsze wspomnienia o zamku w Berdzie pochodzą z 1353 roku aczkolwiek budowla, którą możemy dziś zwiedzać oczywiście nie jest aż tak stara. Zamek będący niegdyś również budynkiem obronnym należy do Królewskiej Akademii Militarnej i udostępniony jest zwiedzającym. To naprawdę ciekawa atrakcja nawet z zewnątrz.
Spanjaardsgat
Pozostając jeszcze przy temacie zamku w Bredzie warto zwrócić uwagę na bramę wodną, która odpowiadała m.in. za poziom wody w zamkowej fosie i dostęp do miasta. Między Granaattoren a Duivetoren w centrum miasta znajduje się budynek bramy wodnej. W tym miejscu co roku organizowany jest koncert festiwal muzyczny.
Stedelijk Museum Breda
Osoby, które interesują się historią warto by skierowały swoje kroki ku kolejnej atrakcji, którą warto zobaczyć – Muzeum Miejskiemu w Bredzie. Muzeum otwarte w 1903 roku posiada kolację dzieł sztuki przedmiotów z różnych dziedzin związanych z historią miasta. Koszt biletu to 12,50 EUR ale dla dzieci poniżej 18. roku wstęp jest za darmo.
Park Miejski (Stadspark Valkenberg)
Co warto jeszcze zobaczyć w Bredzie? Darmową atrakcję w postaci miejskiego parku. Malowniczy park znajduje się w centrum miasta przy kanałach. Park służący niegdyś za zamkowy ogród to miejsce w którym zobaczymy rzeźby i pomniki w tym kopię Herkulesa i pomnik Barony, a także dawne fundamenty wieży obronnej i fontannę. To w tym miejscu do 2018 roku organizowano festiwal rudych – Roodharigendag.
Beginaż (Begijnhof Breda)
Beginaż, to jak sama nazwa wskazuje, miejsce w którym mieszkały beginki czyli przedstawicielki laickich stowarzyszeń religijnych. W Bredzie znajduje się najstarszy beginaż w Holandii. Ostatnia beginka mieszkała tu do swojej śmierci w 1990 roku. Poza beginażem warto odwiedzić mieszczące się tu muzeum w którym zobaczymy pokój dzienny i kuchnię w jakich mieszkały beginki.
Kościół waloński (Eglise Wallonne)
Ciekawostką dla fanów religioznawstwa jest waloński kościół, który służył przez pewien czas jako dom modlitewny dla beginek, a obecnie istnieje jako protestancka świątynia w której odprawiane są czasem francuskojęzyczne msze w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.
Zamek Bouvigne (Kasteel Bouvigne)
Zamek Bouvigne widoczny na zdjęciu otwierającym wpis to naprawdę piękna atrakcja znajdująca się w okolicy Beredy ale naprawdę warto ją zobaczyć. Mały zameczek, a właściwie pałacyk otoczony ogrodem francuskim z 1913 roku, ogrodem niemieckim i ogrodem angielskim z 1920 roku. Zameczek służy m.in. jako pałac ślubów.
Las Mastbos
Nie wszystkie atrakcje w Beredzie są drogie lub dostępne z zewnątrz. Jeśli nie chcemy wydawać na atrakcje to możemy przejść się do lasu Mastbos. Las o powierzchni 570 hektarów jest położony na południe od centrum Bredy koło autostrady A16. Las złożony z sosen został założony na zlecenie Henryka III w 1515 roku. Dziś to teren rekreacyjny dla mieszkańców i przyjezdnych pełen starych drzew z gatunku sosny, dębu i buka.
Reptile House Earth
W Bredzie nie ma zoo ale jest inna atrakcja dla dzieci czyli dom pełen jaszczurek. Jeśli nie boicie się najróżniejszych gadów to możecie tu przyjść. Bilet normalny do jaszczurkarni to koszt 12 EUR.
Bierreclame Museum
Dość oryginalną atrakcją w mieście Breda jest muzeum starych reklam browarów. To atrakcja zarówno dla fanów napojów alkoholowych jak i historii reklam. Zobaczymy tu stare reklamy i piwne szyldy marek piwnych z całej Europy. Muzeum otwarł kolekcjoner Jan Hemmer w 1990 roku. Co więcej wstęp do muzeum jest darmowy!
Katedra św. Antoniego (Sint-Antoniuskathedraal)
Na zakończenie ostatnia atrakcja, bardzo charakterystyczny budynek, czyli rzymskokatolicka świątynia św. Antoniego w Bredzie. Kościół wzniesiono w 1837 roku w neoklasycystycznym stylu. Inspiracją dla architekta było Koloseum w Rzymie oraz bazylika rzymska. W 1853 roku kościół stał się diecezjalną katedrą i był nią do 1875 roku, ale od 2001 roku znów nią jest. Na szczęście parafia wciąż działa. Chwała Bogu!
Polecamy również: