Co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie. Kazimierz atrakcje TOP

Prawie każdy zakątek Krakowa pełen jest ciekawych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Kazimierz również. Wiele osób zastanawia się co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie. Jakie są atrakcje? Co zwiedzić i zobaczyć na Kazimierzu? Oto Kazimierz Kraków ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki.


Kościół na Skałce i Krypta Zasłużonych

Większość turystów skupia się na zwiedzaniu samego centrum Kazimierza ale warto na początek skierować swoje kroki w kierunku kościoła na Skałce. Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława, bo tak brzmi pełna nazwa tej świątyni, to kompleks sakralny składający się z klasztoru i kościoła ze słynną Kryptą Zasłużony. Przed kościołem znajduje się sadzawka św. Stanisława zwana też Kropielnicą Polski z rzeźbą biskupa Stanisława z 1731 roku.

Pod barokową świątynią z lat 1733-1751 znajduje się otwarta w 1880 roku Krypta Zasłużonych na Skałce z mogiłami wielkich Polaków. Wstęp do kościoła w którym warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, ołtarz św. Stanisława z relikwiami świętego, a także popiersie Augustyna Kordeckiego i organy, jest bezpłatny.

Zwiedzanie krypty, która jest miejscem pochówku m.in. Jana Długosza, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Czesława Miłosza. jest symbolicznie płatne. Tutaj cennik Krypty na Skałce.


Plac Wolnica i Muzeum Etnograficzne

Dzielnica Kazimierz w Krakowie kiedyś była osobnym miastem, które posiadało swój własny rynek. Częścią dawnego rynku na Kazimierzu był Plac Wolnica. Przy placu znajduje się pochodzący z XVIII wieku ratusz Kazimierski. Przy Placu Wolnica warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice, oryginalną atrakcją jest fontanna Trzej Grajkowie z 1970 roku, z a osoby które interesują się historią mają tu jeszcze jedną atrakcję.

W budynku ratusza od 1947 roku mieści się Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli pełne zabytków polskiej kultury. We wtorki muzeum można zwiedzać za darmo, a w pozostałe dni gdy czynne jest muzeum wstęp jest płatny. Tutaj cennik Muzeum Etnograficznego w Krakowie.


Bazylika Bożego Ciała

Bazylika Bożego Ciała to w opinii niektórych osób jeden z najpiękniejszych kościołów w Krakowie. Monumentalny budynek dobrze widoczny z Placu Wolnica sięga historią roku 1340 gdy budowlę ufundował Kazimierz Wielki.

W odrestaurowanym wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na XVIII wieczną ambonę w kształcie łodzi, ołtarz główny, a także kaplice Zwiastowania i kaplicę św. Anny. W Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu znajdują się największe w Krakowie organy. Do bazyliki można wejść bez opłat, warto jednak pamiętać, że to aktywne miejsce kultu religijnego i nie zwiedzać jej w czasie trwania mszy świętych.


Kładka Ojca Bernatka

Nie rozumiemy fenomenu tego miejsca ale nie da się ukryć, że Kładka Ojca Bernatka jest nie tylko kładką pieszo-rowerową ale również atrakcją turystyczną. Długa na 145 metrów kładka łączy Kazimierz z Podgórzem.

Na barierkach kładki zapinane są kłódki miłości, a wiele dziewcząt (i nie tylko) w pogoni za dobrymi zdjęciami na profile w social media organizuje sobie na kładce sesje zdjęciowe. Kładką można przejść się za darmo ale lepiej nie chodzić po części rowerkowej bo można za to dostać mandat.


Podwórko z Listy Schindlera

Wśród ciekawych miejsc na Kazimierzu nie sposób nie wymienić tego miejsca. Amerykański dramat wojenny z 1993 roku pod tytułem Lista Schindlera jest filmem, który przez lata zdobył wielu fanatyków. Fani superprodukcji często odwiedzają przejście na Kazimierzu łączące ul. Józefa z ul. Beera Meiselsa w którym powstawały kadry do słynnego filmu Stevena Spielberga! Naprawdę warto się tędy przespacerować zwłaszcza o poranku.

Słynne podwórko znajduje się pod adresem ul. Józefa 12. Grało podobno również w innych produkcjach ale nikt nie wspomina w jakich.


Plac Nowy

Plac Nowy, przez starych mieszkańców Krakowa zwany czasem Placem Żydowskim, jest jednym z najbrzydszych miejsc w mieście i stanowi ogromną atrakcję turystyczną. Dlaczego? Tego nie wiemy, ale z faktami nie dyskutujemy.

To tutaj organizowane są targi staroci, targi gołębi i targi innymi rzeczami, to tutaj w słynnym Okrąglaku sprzedawane są popularne wśród turystów zapiekanki (Czy warto zjeść zapiekanki na Kazimierzu?). Plac, który często nie pachnie zbyt dobrze, otoczony jest wieloma ciekawymi restauracjami i kawiarniami. Jeśli jesteśmy na Kazimierzu wizyta tu jest wręcz nieunikniona!


Ulica Szeroka

Miejsce równie piękne jak Plac Nowy, a może nawet piękniejsze. Jedna z najważniejszych ulic dawnego Kazimierza dziś to szeroka ulica będąca parkingiem i parkingiem dla meleksów, a przy niej są popularne restauracje w tym również takie, które oferują muzykę na żywo.

Będąc na Kazimierzu w Krakowie nie sposób ominąć ul. Szerokiej! To przy Szerokiej pod numerem 14 urodziła się słynna bizneswoman Helena Rubinstein. Przy Szerokiej warto popatrzeć na budynek Mykwy Wielkiej oraz trzy stojące tu synagogi. Przy Szerokiej jest też jeszcze jedna mała atrakcja.


Ławeczka Jana Karskiego

Jan Romuald Kozielewski znany jako Jan Karski to polski prawnik, historyk, dyplomata, politolog, profesor nauk politycznych, przedwojenny oficer, emisariusz władz rządu na uchodźstwie. Przechadzając się ul. Szeroką w Krakowie można natrafić na ławeczkę Jana Karskiego. Wiele osób nie wie o kogo chodzi i po prostu robi jej zdjęcie!


Muzeum Inżynierii i Techniki

Muzeum Inżynierii i Techniki, znane również jako Muzeum Inżynierii Miejskiej, stanowi fascynującą placówkę, zlokalizowaną w dawnej zajezdni krakowskiego tramwaju elektrycznego. To interesujące muzeum prezentuje wiele eksponatów związanych z przeszłością tramwajów, a także dziedzinami takimi jak gazownictwo, transport (w tym starodawne polskie pojazdy i samochody przedwojenne) oraz inne zabytki techniki czy przedwojenne i PRL-owskie wyposażenie domów, a nawet czasy współczesne. Będąc na Kazimierzu jest to zdecydowanie jedna z atrakcji, którą warto zobaczyć. Tutaj cennik muzeum, a we wtorek bez opłat.


Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty


Synagogi

Synagoga Wysoka, Izaaka, Remu, Stara czy Kupa i Tempel to synagogi znajdujące się na Kazimierzu w Krakowie. Niektóre z nich dostępne są do zwiedzania za niewielką opłatą, niektóre z nich nie są dostępne do zwiedzania wcale. Ciekawym miejscem jest też stary żydowski cmentarz znajdujący się przy synagodze Remu

Polecamy również: