Czy w Gruzji rośnie herbata? Czy uprawia się herbatę w Gruzji?

Herbata kojarzy nam się z Chinami i najróżniejszymi krajami egzotycznymi takimi jak Sri Lanka czy Indie. Wiele osób zastanawia się więc czy w Gruzji rośnie herbata. Czy w Gruzji uprawia się herbatę? Czy w Gruzji jest herbata? Sprawdźmy to!

Czy w Gruzji rośnie herbata? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście: tak. O herbacie rosnącej w Gruzji wiedzą przede wszystkim osoby żyjące w czasach epoki komunistycznej. Po latach w Polsce herbata z Gruzji powoli znów zyskuje dużą popularność.

W Gruzji hodowany jest specjalny rodzaj herbaty. Gruzińska herbata to hybryda odmian herbaty indyjskiej i herbaty chińskiej uzyskana w czasach w których Gruzja należała do ZSSR czyli w 1941 roku. W czasach Związku Radzieckiego Gruzja dostarczała masowo produkowaną herbatę niskiej jakości na rynki innych krajów należących do ZSRR.

Herbata gruzińska rośnie jako gęsty krzew średniej wielkości o owalnych liściach i korzeniu głęboko wbitym w glebę. Gruzińska herbata ma około 16 odmian. W Gruzji z sukcesami uprawia się też zieloną herbatę. Do rejonów Gruzji w których produkcja herbaty jest największa należą m.in. Adżaria, Guria oraz Mingrelia.

W czasach wojny w latach 90. ubiegłego wieku wiele z plantacji herbaty w Gruzji zostało zniszczonych ale ostatnimi czasy uprawa herbaty odnosi w kraju coraz większe sukcesy.

Uprawa herbaty na terenach dzisiejszej Gruzji sięga okresu 1809 roku gdy w ogrodzie Mamiya V Guriel rozpoczęto hodowlę rośliny.

Polecamy również: