Wulkany budzą wiele emocji także u Polaków. Wiele osób zastanawia się czy w Polsce są wulkany. Czy w Polsce są wulkany? Gdzie są wulkany w Polsce? Czy w Polsce są aktywne wulkany? Czy w Polsce były wulkany? Postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące istnienia wulkanów w Polsce.
Wulkan to twór geologicznych z którego wydobywają się gazy wulkaniczne lub lawa. Definicja wulkanu jest konkretna chociaż w języku potocznym często wulkanem nazywana jest po prostu góra wulkaniczna, stożek, kopuła lub wulkan tarczowy.
Czy w Polsce są wulkany? W Polsce obecnie nie ma żadnych wulkanów. Nie oznacza to jednak, że kiedyś ich nie było. Pamiątką po wulkanach w Polsce są właśnie miejsca często mylnie określane słowem wulkan czyli góry wulkaniczne. W przeszłości, na terenie Polski występowały obszary związane z procesami wulkanicznymi.
Gdzie były i jakie były wulkany w Polsce? Do najsłynniejszych szczytów będących pozostałościami po wulkanach, które znajdują się na terenie obecnej Polski, wymienić można Wilczą Górę znaną też pod nazwą Wilkołak na Pogórzu Kaczawskim niedaleko Złotoryi.
Kolejnym znanym wzgórzem, którego istnienie związane jest z aktywnym przed wiekami wulkanem jest również Ostrzyca, również znajdująca się na Pogórzu Kaczawskim.
W Polsce wymienić można jednak zdecydowanie więcej dawnych wulkanów. Kolejnym z niezwykle znanych dawnych wulkanów w Polsce jest Grodziec czyli wzniesienie na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach na którym znajduje się słynny zamek.
Większość dawnych wulkanów znajdujących się na terenie Polski to obecne wzniesienia znajdujące się właśnie na Pogórzu Kaczawskim takie jak na przykład Rataj, Górzec.
Słynną pozostałością po aktywności wulkanicznej w Polsce są też Organy Wielisławskie czyli porfiry na zboczu Wielisławki również na Pogórzu Kaczawskim.
Podsumowanie: czy w Polsce są wulkany? W Polsce obecnie nie ma żadnych wulkanów ale kilka gór czy wzniesień znajdujących się w Polsce ma wulkaniczny rodowód. Większość z nich znajduje się w Pogórzu Kaczawskim w Sudetach.
Polecamy również: