Katedra w Ulm cennik. Ile kosztuje wstęp 2024?

Ulm to niewielkie acz malownicze miasteczko w południowej części Niemiec słynne z powodu lokalnej katedry czyli kościoła Najświętszej Marii Panny. Wiele osób przyjeżdżających do Ulm zastanawia się ile kosztuje zwiedzanie katedry w Ulm. Czy jest cennik biletów? Czy trzeba płacić za wstęp czy można zobaczyć ją za darmo? Sprawdzamy najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania katedry w Ulm w 2024 roku.

Najwyższy kościół świata
Ulmer Münster, znany także jako Katedra w Ulm, jest obecnie najwyższym kościołem na świecie. Jego wieża mierzy imponujące 161,53 metra wysokości i jest piątą najwyższą strukturą zbudowaną przed XX wiekiem. Katedra w Ulm katedrą jest tylko z nazwy, ponieważ nigdy nie była siedzibą biskupa. Została zbudowana jako kościół parafialny, a nie katedralny, obecnie należy do kościoła protestanckiego

 

Ulmer Munster czyli Kościół NMP w centrum Ulm to gotycki kościół parafialny zbudowany jako katolicki, a następnie przejęty przez kościół protestancki. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych kościołów świata za sprawą najwyższej na świecie wieży. Ile kosztuje zwiedzanie kościoła w Ulm?

Na początek najważniejsza informacja dla osób, które chcą zobaczyć wnętrze katedry: wstęp do katedry jest bezpłatny. Płatny wstęp obowiązuje jednak na wieżę kościoła.

W okresie od kwietnia do połowy października katedra jest otwarta od godziny 9:00 do 18:00, co daje wystarczająco dużo czasu na dokładne obejrzenie jej wnętrza i rozkoszowanie się architektonicznymi szczegółami.

Od połowy października do marca godziny otwarcia są nieco skrócone, trwając od 10:00 do 17:00. W trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, który zwykle odbywa się w okresie przedświątecznym, katedra jest otwarta od 10:00 do 18:00.

Warto pamiętać, że katedra jest wciąż funkcjonującym obiektem sakralnym dlatego w niektórych sytuacjach wstęp do katedry może być ograniczony. Zwiedzać nie można w czasie mszy, wydarzeń kościelnych czy w czasie biletowanych koncertów.

Ocalała w bombardowaniach
Budowa katedry rozpoczęła się w stylu gotyckim w późnym średniowieczu, ale zakończyła dopiero pod koniec XIX wieku, po przerwie w budowie trwającej wiele wieków. Przerwa w budowie nastąpiła w XVI wieku, kiedy to prace zostały zawieszone na kilkaset lat. Katedra, w przeciwieństwie do miasta Ulm, uniknęła zniszczenia w czasie II wojny. Prawdopodobnie dlatego, że prowadzący naloty dywanowe piloci używali ją jako punktu orientacyjnego

 

Wstęp na najwyższą wieżę kościelną na świecie jest płatny. Bilet normalny na wieżę kosztuje 7 EUR, ulgowy od 7 do 17 roku życia kosztuje 4,50 EUR.

W okresie od kwietnia do września możliwe jest wejście na wieżę od 9:00 do 17:00, a od października do marca od 10:00 do 16:00. Ze względu na prace remontowe może okazać się, że sam szczyt katedry będzie niedostępny ale remont w końcu kiedyś się zakończy.