Co kupić w Amsterdamie? Co kupić w Holandii? Top lista

Holandia przez lata kojarzyła się raczej z kierunkiem emigracyjnym niż z wakacyjną destynacją. Jest jednak wiele osób, które przed urlopem w Holandii, najczęściej w Amsterdamie, zastanawia się co kupić w Holandii. Co warto przywieźć z Amsterdamu? Jakie ciekawe pamiątki i produkty warto kupić i przywieźć? Podpowiadamy w naszym przewodniku zakupowym.

Sery z Holandii

Edam, Gouda, Maasdam, Maaslander, Boerenkaas, Leyden lub Beemster to tylko niektóre ze słynnych holenderskich serów. Trzy pierwsze są dobrze znane w Polsce, a ich odmiany oryginalnie sprowadzane z Holandii można kupić również i u nas. Zakup pozostałych serów wymaga już wybrania się do specjalistycznego sklepu. Jadąc do Holandii i do Amsterdamu warto odwiedzić sklepy z serami, by wybrać kupić oryginalny ser i samemu wybrać ulubiony gatunek. Nam najbardziej smakuje słynny Old Amsterdam, czyli nic innego jak bardzo długo dojrzewająca Gouda.

Dobrym serem ale to już zależy od gustu jest również długo dojrzewający Zaanlander. W Amsterdamie specjalistyczne sklepy z serem spotkamy praktycznie na każdym kroku ale sklepy w centrum Amsterdamu czy na lotnisku będą miały wyższe ceny. Bardzo wiele rodzajów sera spokojnie kupimy w każdym dużym holenderskim supermarkecie. Ser to jedna z tańszych i ciekawszych pamiątek z Holandii.

Stroopwafel

Słynne stroopwafle wywodzą się z miasta Gouda, tego samego z którego pochodzi znany ser. Na pomysł przygotowania słodyczy z resztek po wypiekach wpadł podobno piekarz Gerard Kamphuisen w 1784 roku. Okrągłe wafle pomiędzy które wciśnięte jest nadzienie przygotowane z użyciem syropu, ciemnego cukru i masła są prawdziwym symbolem Holandii.

Dla smaku nadzienie jest zwykle wzbogacane dodatki, najczęściej cynamon. Wafelki kosztują niewiele i mogą być tanią pamiątką, którą można kupić zarówno w Amsterdamie jak i innych miastach w Holandii. Czasem wafle oblewane są dodatkowo czekoladą lub wykonane z różnych typów wafelków. Jednym z najpopularniejszych producentów stroopwafli jest firma Daebmans. Produkty wszystkich producentów sprzedawane są w różnych opakowania lub puszkach prezentowych. Wafelki je się kładąc je na filiżance gorącego napoju tak, by najpierw karmel się rozpuścił.

Lukrecja i słodycze z lukrecją

Pamiątka z Holandii dla osób o specyficznym guście. Lukrecja na 100% nie jest holenderskim produktem spożywczym dla każdego. Lukrecja. W Holandii spożywa się bardzo wiele lukrecji w najróżniejszych formach. Słodycze produkowane z użyciem lukrecji dostępne są na każdym kroku, jednak nie nadają się dla każdego ze względu na specyficzny smak. Produkt warto kupić jako pamiątkę ale jeśli nie jesteśmy jego koneserami to najlepiej go unikać!

Holenderskie piwo

Amstel z Zoeterwoude, Grolsch z Groenio, Heineken z Amsterdamu czy Bavaria z Noord-Brabant to holenderskie piwa znane prawie każdemu Polakowi. Holandia eksportuje bardzo dużą część swoich wyrobów piwnych. Oczywiście w kraju istnieją również ciekawsze lokalne brandy takie jak wyroby Brouwerij De Molen, De Koningshoeven czy Hertog Jan. W Holandii pije się głównie jasne piwo lager ale nic nie stoi na przeszkodzie by zaopatrzyć się w bardziej wyjątkowe gatunki.

Co jeszcze kupić w Holandii? Łatwo dostać tu też najróżniejsze piwa belgijskie. Piwo nie jest drogie. Półlitrowy Heineken kosztuje w granicach 2 EUR, Amster Blond kosztuje około 1 EUR. Ciemny Hertog Jan też nie jest drogi – w granicach 1-1,50 EUR.

Gin Jenever

To również pamiątka dla osób o specyficznym guście. Jenever to tradycyjny holenderski gęsty gin z dodatkiem melasy z dodatkiem jałowca. Znany pod nazwami Hollands, Genever, Peket czy Genievre, serwowany jest w szklankach przypominających swoim kształtem kielich tulipanów wypełnionych tak, by na górze utworzył się wypukły menisk. Napój serwowany jest zwykle w temperaturze pokojowej. W sklepach dostępne są zarówno trunki młode, jak i starsze. W Holandii gin można kupić w prezentowych opakowaniach ale wówczas jest nieco droższy.

Holenderskie drewniaki

Drewniane chodaki zwane klomp to również jeden z holenderskich symboli nadających się na pamiątkę, którą można kupić w Holandii. Tradycyjne buty będące elementem lokalnego stroju ludowego są powszechnie wykorzystywanym symbolem nadającym się na prezent z Amsterdamu. W Holandii można kupić prawdziwe drewniane chodaki nadające się do standardowego użytku jak i wiele pomniejszonych wersji.

Na przykład miniaturowego buta wypełnionego tradycyjnymi wafelkami lub miniaturkę w formie breloczka. Buty w zależności od ilości malowanych zdobień kosztują od 10 do 25 EUR za parę. W turystycznych miejscówkach jest zwykle drożej.

Naleśniki Pannenkoek, Poffertjes

Naleśniki kojarzą się z Polską i Stanami Zjednoczonymi, Węgrami czy Francją ale i Holandia ma swoje własne rodzaje naleśników, które warto spróbować na miejscu w kawiarni lub zabrać ze sobą do domu. Mowa przede wszystkim o tradycyjnych pannenkoeken serwowanych z dodatkami takimi jak bekon, ser czy owoce lub syropem z melasy. Naleśniki pannenkoeken przygotowuje się z mąki pszennej, soli, jaj, mleka i masła. Innym rodzajem są mniejsze i bardziej puchate poffertjes.

Naleśniki te przygotowuje się w specjalnej patelni z dziurkami na ciasto z ciasta przygotowanego z wykorzystaniem mąki pszennej, jaj, mleka, soli i proszku do pieczenia, całość można polać syropem jabłkowym, serwować ze śmietaną lub cukrem pudrem. Najróżniejsze gotowe naleśniki można kupić w sklepie w cenie około 2 EUR za 6 sztuk. W sklepach dostępne są też gotowe mieszanki na ciasto za około 1,50-2 EUR.

Kakao holenderskie

Co przywieźć z Holandii? Kakao! Najsłynniejszym producentem kakao w Holandii był Coenraad Johannes van Houten, który w 1928 roku wynalazł zupełnie nowy sposób otrzymywania produktu. Dziś w holenderskich sklepach bez problemu kupimy wyroby słynnego producenta, ale nie tylko kakao warto przywieźć ze sobą do Polski. Warto nabyć także holenderskie czekolady, chociaż to właściwie Belgia bardziej kojarzy się z tym wyrobem.

W Amsterdamie znajdziecie bardzo wiele sklepów z czekoladą. Drugim bardzo popularnym producentem kakao jest założona w 1863 roku firma Droste. Jej produkty w bardzo charakterystycznym opakowaniu również spotkacie w każdym sklepie. To od słynnego opakowania kakao Droste pochodzi nazwa efekt Droste.

Joppiesaus, sosy, majonezy

Sos joppiesaus przygotowany jest z oleju roślinnego, wody z dodatkiem cebuli i curry. Jest popularnym dodatkiem na przykład do frytek. W Holandii warto też kupić również najróżniejsze majonezy, łagodniejsze niż te sprzedawane w Polsce, a także na przykład musztardy i różne sosy. Za holenderski majonez płaci się w okolicach 1-2 euro. Nieznacznie droższe są na przykład majonezy z truflami czy innymi dodatkami. W sklepie w Holandii warto zwrócić uwagę również na importowane produkty takie jak chociażby francuska musztarda Maille kilkukrotnie tańsza niż w sklepach w Polsce.

Śledzie

Kolejna tradycyjna rzecz w Holandii, która nie do końca nadaje się na każde podniebienie to śledzie. Tradycyjne holenderskie śledzie marynowane zjadane są na surowo – Hollandse Nieuwe. Marynowane śledzie spożywane są na surowo najczęściej z dodatkiem drobno siekanej cebuli. Maatjesharing spożywa się trzymając śledzie za ogon i wkładając je prosto do ust. Czasem śledzie podawane są z ogórkami. 3 sztuki marynowanego śledzia w sklepie kosztują w okolicach 2,50-3 EUR. To produkt, który warto kupić w Holandii ale tylko dla smakoszy.

Cebulki tulipanów

Kolejny pomysł na tani prezent z Holandii to następny symbol kraju – tulipany, przy sadzeniu których przyjemność pracować miało wielu rodaków. Kwiatki sprowadzone w XVI wieku bardzo dobrze rosną w holenderskim klimacie, a przez lata stworzono w kraju najróżniejsze rodzaje odmian tulipanów o różnych cechach i kolorach. Do kupienia w wielu miejscach zarówno w Amsterdamie jak i w całej Holandii.

Przywożąc tulipany z Amsterdamu można wybrać odmiany, które nie są w Polsce łatwo dostępne. Najbardziej urokliwym, co oczywiście nie znaczy najtańszym, miejscem na zakup cebulek będzie słynny pływający targ kwiatowy Bloemenmarkt. W mieście zobaczyć można też muzeum tulipanów, zaraz obok muzeum sera.

Chocomel

Chocomel to holenderska marka napojów czekoladowych należąca do koncernu Campina z siedzibą w Amersfoort. Napój w charakterystycznym żółtym kartonie to kolejny bardzo tani upominek z Holandii. Mleko czekoladowe Chocomel można było kupić w marketach Piotr i Paweł ale w Polsce mała puszka kosztowała tyle, co litrowy karton w holenderskim sklepie Albert Heijn do dostania kartony o pojemności 1 i 1,5 litra w cenie od 1 i 2 EUR, a także mniejsze kartoniki i puszki, których zakup opłaca się mniej. Do dostania mleko z czarnej i z mlecznej czekolady. W Holandii warto kupić również mleczny deser Vla dostępny w różnych smakach.

Fajanse z Delftu

Kolejny ciekawy produkt z Holandii to fajans przypominający nieco tradycyjne portugalskie azulejo i inne wyroby ceramiczne z dalekiej Portugalii. Nieco gorsze od oryginalnych produktów porcelanowych są holenderskie fajanse z Delftu , również w niebiesko-białych kolorach. Do kupienia zarówno filiżanki, wazy czy talerze, a także pochodzące z różnych wytwórni figurki czy nawet fajansowe kafelki służące niegdyś jako balast na statkach.

Te jednak nie wywodzą się bezpośrednio z Delftu, bowiem w Holandii fajanse szkliwione cyną powstawały w wielu różnych miejscach. Produkty do dostania w sklepach z pamiątkami czy nawet na pchlim targu lub w normalnych sklepach. Holenderska podróbka porcelany wywodzi się z XVI wieku i popularna była aż do końca XIX wieku.

Pamiątki z Rembrandt i Van Goghiem

To w Amsterdamie w 1669 roku zmarł wybitny malarz i artysta Rembrandt. To w Holandii nieco później na świat przyszedł nie mniej uznany Vincent van Gogh. W Amsterdamie znajduje się muzeum zarówno tego pierwszego, jak i tego drugiego, a sklepy z pamiątkami pełne są najróżniejszych upominków przedstawiających dzieła holenderskich artystów. Poza wizytą w muzeum będąc w Amsterdamie warto poszukać czegoś ze słynnym wzorem na pamiątkę.

Warto zauważyć, że muzeum Van Gogha współpracowało z wieloma różnymi producentami wypuszczają serię limitowanych produktów takich jak chociażby walizki Samsonite czy biżuteria we współpracy z markami Michael Michaud i Teteossian, chociaż to już nie prezenty na każdą kieszeń. W muzeum Rembrandta kupić można szkicowniki, pędzle, reprodukcje obrazów czy nawet skarpetki w cenach znacznie bardziej przystępnych.

Zakupy spożywcze

Pamiątki dla turystów kupowane w centrum Amsterdamu nie są na kieszeń zwykłego Polaka więc nie będziemy o nich pisać. W Holandii warto jednak zainteresować się zwykłymi zakupami spożywczymi. Bardzo wiele produktów, które w Polsce uchodzą za produkty “z wyższej półki” da się kupić za granicą za śmieszne wręcz pieniądze. W Holandii tańsza jest włoska woda i napoje San Pellegrino, wspomniana wyżej francuska musztarda Maille, amerykańskie płatki Kellogg’s, brytyjskie lemoniady Fentimans i wiele innych ciekawych produktów dobrej jakości, które z niewiadomych przyczyn uchodzą w Polsce za coś wybitnie luksusowego. Wybierając się na zakupy do popularnej holenderskiej sieci handlowej Albert Heijn oraz do niektórych innych sklepów warto pamiętać, że nie wszędzie da się płacić polską kartą.

Polecamy również: