Do Belgii wybiera się mało turystów z Polski ale jednak są tacy, którzy decydują się na wakacje w Brukseli lub zwiedzanie katedry św. Bawona w Gandawie. Jakie dokumenty należy mieć jadąc do Belgii? Czy do Belgii potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty? Czy Polacy potrzebują wizy do Belgii? Jakich dokumentów potrzeba dla dziecka?
Belgia była jednym z państw, które znalazły się w gronie państw tak zwanej Starej Unii. Belgia od początku jest państwem członkowskim Unii Europejskiej do której Polska wstąpiła oficjalnie w dniu 1 maja 2004 roku. Członkostwo Belgii i Polski w Unii Europejskiej oznacza, że do wyjazdu do Belgii obywatelowi Polski wystarczy dowód osobisty.
To że nie potrzeba paszportu do Belgii nie znaczy jednak, że paszport nie jest honorowanym dokumentem. Jeśli wybieracie się do Belgii z powodzeniem możecie pojechać mając ze sobą dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy. Na paszporcie lub dowodzie osobistym możemy przebywać w Belgii przez 90 dni bez wizy.
Warto pamiętać, że jadąc do Belgii należy posiadać ze sobą dokumenty w formie fizycznej. Aplikacja mObywatel albo ksera lub skany dokumentów nie są honorowane przez służby graniczne. Fizycznie należy posiadać też prawo jazdy czy inne dokumenty dotyczące samochodu.
Wiemy już że do Belgii wystarczy dowód osobisty. Co zaś z kontrolami na granicach? 26 marca 1995 roku Belgia przystąpiła do Układu z Schengen. Przypominamy – na wewnętrznych granicach tzw. Strefy Schengen nie ma kontroli granicznych, oznacza to że wjeżdżając do Belgii zwykle nie będziemy kontrolowani.
Co z dziećmi jadącymi do Belgii? Jakie dokumenty dla dziecka jadącego do Belgii? Dziecko jadące do Belgii musi mieć takie same dokumenty jak dorosły czyli albo własny dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży bez opiekunów prawnych najlepiej by dziecko miało również stosowne pisemne zezwolenie na podróż.
Podsumowanie: czy do Belgii potrzebny jest paszport? Jeśli wybieramy się do Belgii nie potrzebujemy paszportu i wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Trzeba jednak pamiętać, że dokumenty musimy posiadać w fizycznej formie, a nie w formie samej aplikacji mObywatel w telefonie komórkowym.
Polecamy również: