Dni wolne od pracy w Austrii w 2025 roku. Kalendarz

Planując wakacje w Austrii warto zapoznać się z dniami ustawowo wolnymi w kraju tak, by nie zaplanować urlopu na święto państwowe albo kościelne. Jakie są dni wolne od pracy w Austrii w 2025 roku? Oto kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.

Austria ma niezwykle bogaty kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy. Dni wolnych związanych zarówno z tradycjami religijnymi, jak i wydarzeniami państwowymi, jest w Austrii aż 13 w ciągu roku co sprawia, że Austria znajduje się w czołówce krajów z największą liczbą dni wolnych. W 2025 roku mieszkańcy Austrii będą mieli aż 13 dni ustawowo wolnych od pracy w całym kraju ale dodatkowo w niektórych regionach Austrii, podobnie jak w Niemczech, przyznawane są dodatkowe regionalne dni wolne.

Lista dni wolnych od pracy w Austrii w 2025 roku

1 stycznia 2025 (środa) – Nowy Rok (Neujahr) – Rozpoczęcie roku to tradycyjny dzień wolny w Austrii, obchodzony w całym kraju

6 stycznia 2025 (poniedziałek) – Święto Trzech Króli (Heilige Drei Könige) – jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich, upamiętniające wizytę Mędrców ze Wschodu.

20 kwietnia 2025 (niedziela) – Wielkanoc (Ostersonntag) – uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest obchodzona jako dzień wolny w całej Austrii.

21 kwietnia 2025 (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag). Drugi dzień świąt Wielkanocy, również ustawowo wolny.

1 maja 2025 (czwartek) – Święto Pracy (Staatsfeiertag). Dzień ten ma w Austrii podwójne znaczenie – jest zarówno świętem pracy znanym z innych krajów jak i rocznicą ustanowienia republiki.

29 maja 2025 (czwartek) – Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt). Święto obchodzone 40 dni po Wielkanocy, przypadające zawsze w czwartek.

8 czerwca 2025 (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Pfingstsonntag). Święto zamykające okres Wielkanocny.

9 czerwca 2025 (poniedziałek) – Poniedziałek Zielonoświątkowy (Pfingstmontag). Dodatkowy dzień wolny w związku z Zesłaniem Ducha Świętego.

19 czerwca 2025 (czwartek) – Boże Ciało (Fronleichnam). Uroczystość związana z kultem Eucharystii, obchodzona z procesjami w całym kraju.

15 sierpnia 2025 (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Mariä Himmelfahrt). Święto maryjne o głębokich korzeniach w europejskiej tradycji.

26 października 2025 (niedziela) – Dzień Narodowy Austrii (Nationalfeiertag). Upamiętnienie ogłoszenia neutralności Austrii w 1955 roku.

1 listopada 2025 (sobota) – Wszystkich Świętych (Allerheiligen). Dzień poświęcony pamięci wszystkich świętych i zmarłych.

8 grudnia 2025 (poniedziałek) – Niepokalane Poczęcie Maryi (Mariä Empfängnis). Święto dogmatyczne w Kościele katolickim.

25 grudnia 2025 (czwartek) – Boże Narodzenie (Christtag). Boże Narodzenie, jedno z najważniejszych świąt w roku.

26 grudnia 2025 (piątek) – Dzień Św. Szczepana (Stefanitag). Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, obchodzony ku czci św. Szczepana.

Dodatkowe dni w innych regionach kraju to obchodzony 19 marca Dzień św. Józefa w Karyntii, Styrii, Tyrolu i Vorarlbergu. Wielki Piątek uznany za święto państwowe ale nie dzień wolny, 4 maja Dzień św. Floriana w Górnej Austrii, 24 września Dzień św. Ruberta w Salzburgu, 10 października Tag der Volksbstimmung w Karyntii, 11 listpada Dzień św. Marcina w Burgenland, 15 listopada Dzień św. Leopolda w Dolnej Austrii i Wiedniu, a także Sylwester i Wigilia nie będący uznawany za święto narodowe.

Kalendarz dni wolnych od pracy w Austrii w 2025 roku podkreśla znaczenie zarówno tradycji religijnych, jak i ważnych wydarzeń państwowych. Wybierając się do Austrii w 2025 roku warto przeanalizować kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy tak, by nie zaplanować własnego wyjazdu na okres w którym w Austrii przypada przedłużony weekend.

Polecamy również: