Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku. Kalendarz

Niemcy są jednym z krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków. Niezależnie czy jedziemy na zwiedzanie Berlina lub Monachium czy jesteśmy w samochodowej podróży na zachód Europy to przez Niemcy przejedziemy. Planując wyjazd do Niemiec warto zapoznać się z listą świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w Niemczech w 2025 roku by uniknąć niespodzianek. Kiedy jest wolne w Niemczech? Oto kalendarz świąt ogólnokrajowych oraz dni świątecznych (wolnych od pracy) w poszczególnych regionach kraju w 2025 roku.

W przypadku większości krajów kwestia świąt i dni ustawowo wolnych od pracy jest dosyć jasna. W większości miejsc istnieje jeden kalendarz dni wolnych obowiązujący dla całego kraju. W Niemczech jest nieco inaczej. Pewne dni są wolne od pracy tylko w niektórych częściach kraju.

Różnice w dniach wolnych od pracy w Niemczech wynikają z federalnego ustroju tego kraju, w którym każdy z 16 krajów związkowych (landów) ma dużą autonomię. Autonomia obowiązuje też w kwestii ustalania dni wolnych od pracy. W Niemczech funkcjonuje tylko kilka świąt ogólnokrajowych, takich jak Nowy Rok, Święto Pracy czy Dzień Jedności Niemiec. Pozostałe święta są ustalane na poziomie landów, co prowadzi do znacznych różnic w kalendarzach w poszczególnych częściach Niemiec.

Dni wolne od pracy w Niemczech ogólnokrajowe

1 stycznia (środa) – Nowy Rok
18 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek
21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (czwartek) – Święto Pracy
29 maja (czwartek) – Wniebowstąpienie Pańskie
3 października (piątek) – Dzień Jedności Niemiec
31 października (piątek) – Dzień Reformacji (z wyjątkiem Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlina, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynatu i Saary)
25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie
26 grudnia (piątek) – Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia

Regionalne dni wolne od pracy w Niemczech

6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Saksonia-Anhalt)
8 marca (sobota) – Międzynarodowy Dzień Kobiet (Berlin, Meklemburgia-Pomorze Przednie)
20 kwietnia (niedziela) – Niedziela Wielkanocna (Brandenburgia)
8 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki (Brandenburgia)
9 czerwca (poniedziałek) – Poniedziałek Zielonoświątkowy
19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Turyngia)
15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Bawaria, Saara)
20 września (sobota) – Dzień Dziecka (Turyngia)
1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara)
19 listopada (środa) – Dzień Pokuty i Modlitwy (Saksonia)

Różnie w dniach ustawowo wolnych od pracy w poszczególnych częściach Niemiec sprawia, że mieszkańcy różnych regionów mogą mieć różne możliwości korzystania z dni wolnych. W praktyce prowadzi to do sytuacji w których osoby pracujące w jednym landzie, a mieszkające w innym, muszą dostosowywać swoje plany urlopowe do różnic w kalendarzach. Planując wyjazd do Niemiec w 2025 roku warto mieć na uwadze wymienione powyżej daty.

Warto przeczytać również: