Ukraina od lat zyskuje na popularności jako kierunek turystyczny wśród Polaków. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się Lwów. Wśród planujących podróż na Ukrainę często pojawia się pytanie: czy Ukraina jest w Strefie Schengen? Czy Ukraina należy do Strefy Schengen? Czy są kontrole na granicy z Ukrainą?
Czym jest Strefa Schengen i kto do niej należy?
Strefa Schengen to obszar obejmujący 29 krajów (stan na 2025 rok). W obszarze tym zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych chociaż mogą być tymczasowo wprowadzane. W jej skład wchodzą głównie państwa Unii Europejskiej ale nie tylko bo są w niej także m.in. Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein – czyli kraje spoza UE. Czy na tej liście jest też Ukraina?
Ukraina a Strefa Schengen – jak to wygląda?
Ukraina nie należy do grona państw, które podpisały Układ z Schengen i nie jest członkiem tak zwanej Strefy Schengen i w niedalekiej przyszłości do Strefy Schengen raczej nie wstąpi. Co to oznacza dla turystów? Oznacza to m.in. że:
- obowiązują kontrole graniczne na przejściach z Ukrainą,
- na Ukrainę potrzebny jest paszport,
- mogą występować ogromne kolejki na przejściach granicznych (zwłaszcza na przejściach drogowych).
Chociaż Ukraina podpisała umowę o ruchu bezwizowym z UE, nie oznacza to automatycznego włączenia do Strefy Schengen. Brak przynależności do Schengen wiąże się z kontrolami, niezależnie od tego, że wiza nie jest wymagana dla pobytów do 90 dni.
🔗 Aktualna lista krajów w Strefie Schengen na stronie europa.eu
Czy w podróży na Ukrainę potrzebny jest paszport?
Tak – do wjazdu na Ukrainę konieczny jest ważny paszport, nawet dla obywateli Polski. Dowód osobisty nie wystarczy, ponieważ Ukraina nie należy ani do Unii Europejskiej, ani do omawianej Strefy Schengen.
🔗 Oficjalne informacje dla podróżujących na Ukrainę na stronie polskiego MSZ
Czy Ukraina jest w Schengen?
Nie, Ukraina nie jest członkiem Strefy Schengen. Podróżując na Ukrainę należy być przygotowanym na kontrolę graniczną, mieć przy sobie ważny paszport i liczyć się z ewentualnymi kolejkami na przejściach granicznych. Sposobem na szybsze przekroczenie granicy jest albo przejazd pociągiem albo przekroczenie granicy pieszo na przejściu Medyka-Szeginie.
Polecamy również: