Ile kosztuje miód na Ukrainie? Ile miodu z Ukrainy?

Sprzedam miód z Ukrainy to tytuły ogłoszeń, których pełno znaleźć można na najróżniejszych serwisach z ogłoszeniami w Polsce. Skąd tak wielka popularność handlu miodem z Ukrainy w Polsce. Czym różni się ukraiński miód od miodu produkowanego w Polsce? Ile kosztuje miód na Ukrainie? Jakie są ceny?

Polska jest jednym z największych producentów miodu w Unii Europejskiej, ale i tak produkcja miodu w Polsce jest wręcz symboliczna. W 2018 roku wyprodukowano w Polsce ponad 22 tysiące ton miodu, a w tym samym okresie produkcja ukraińskiego miodu wyniosła około 100 tysięcy ton. “Zalewa nas miód z Ukrainy” – czytamy w artykule serwisu PolskieRadio24 z 22 sierpnia 2018 roku. Co jest tego powodem? To samo co przyciąga turystów do Lwowa – ceny na Ukrainie, które wciąż są niskie mimo rosnących zarobków.

Cena miodu na Ukrainie

Przeglądając ukraińskie serwisy ogłoszeniowe można natknąć się na oferty detalicznej sprzedaży miodu akacjowego po około 150 UAH za litr i słonecznikowego za około 100 UAH za litr. Da się oczywiście znaleźć nieco droższe i nieco tańsze oferty. Najtańszy miód słonecznikowy na Ukrainie kupimy za 80 UAH za litr w sprzedaży detalicznej, czyli ok. 7 złotych 20 groszy. Hurtowo można próbować zbić ceny. Na Ukrainie jest odczuwalnie taniej niż w Polsce przy zakupie polskiego miodu stąd liczne oferty sprzedaży miodu z Ukrainy na polskich serwisach z ogłoszeniami.

Ile kosztuje miód na Ukrainie w standardowym sklepie? Ceny w sklepach na Ukrainie są wyższe niż w serwisach ogłoszeniowych i wynoszą około 150-200 UAH za litr (od około 13,50 do 18 zł)

Ogromna skala produkcji miodu na Ukrainie sprawia po pierwsze że miód i wyroby powstające przy okazji – takie jak chociażby świece z wosku pszczelego – są do dostania praktycznie wszędzie. Czy miód z Ukrainy to dobry pomysł na pamiątkę ze Lwowa?

Czy warto kupić miód na Ukrainie?


I tak i nie. Nie każdy miód może być wyrobem oryginalnym o jakości zapewnianej przez sprzedawcę. Niektórzy decydują się na “chrzczenie” miodu by skusić nabywców wyjątkowo niskimi cenami. Może zdarzyć się miód importowany, którego składu nie idzie sprawdzić. Jeśli nie znamy się na miodzie lepiej nie ryzykować, jeśli znamy – spróbować przed zakupem. Co ciekawe w ukraińskich sklepach takich jak chociażby Silpo dostępny… miód z Polski.

W przeciwieństwie do kiełbas, mięs, serów czy wyrobów mlecznych miód nie znajduje się na liście produktów, których nie można przywozić do Unii Europejskiej. Na własny niehandlowy użytek można przywieźć 2 kilogramy miodu pochodzącego spoza Unii Europejskiej.

Cena praktycznie wszystkiego na Ukrainie rozpoczynając od od luksusowych hoteli, przez wysokiej klasy restauracje na benzynie, miodzie i usługach kończąc są niższe niż w Polsce dlatego zakup miodu z Ukrainy lub zakup miodu na Ukrainie jeszcze przez długi czas będzie dla niektórych zakupem wyjątkowo kuszącym i wyjątkowo opłacalnym.

Temat importu do 500 kg miodu z Ukrainy lub też import o większej skali oraz żale wylewane przez rodzimych producentów w najróżniejszych miejscach w internecie to już temat na osobny wpis. Warto jednak pamiętać, że kupując miód czy to w Zakopanem czy miód z mający pochodzić z Ukrainy i tak można natknąć się na licznych oszustów sprzedających różne podróbki albo mieszanki miodów chińskich czy indyjskich. Niska cena nigdy nie powinna być czynnikiem decydującym przy zakupie jakiegokolwiek produktu.

Polecamy również: