Nie brakuje turystów, którzy planując wyjazd na Ukrainę zastanawiają się czy Ukraina jest w Europie. Czy Ukraina należy do Europy? W tym artykule wyjaśnimy czy Ukraina należy do Europy w sensie geograficznym, politycznym i kulturowym, oraz czy jest częścią Unii Europejskiej.
Ukraina to kraj położony na wschód od Polski. Sąsiaduje z Rosją, Mołdawią (i Naddniestrzem), Rumunią, Węgrami, Słowacją, Polską i Białorusią. We właściwie wszystkich przygranicznych regionach Ukrainy znaleźć można szeroką reprezentację mniejszości narodowych z krajów sąsiednich.
Cała powierzchnia Ukrainy znajduje się na kontynencie europejskim, co czyni ją największym krajem położonym w całości na kontynencie europejskim. Geograficznie Ukraina leży w Europie na Nizinie Wschodnioeuropejskiej, a jej krajobraz obejmuje stepy, lasy i Karpaty.
Czy Ukraina to kulturowo Europa?
Kulturowo Ukraina jest zróżnicowana. W zachodnich regionach, takich jak Lwów czy Stanisławów, dominują polskie wpływy wyraźnie widoczne w architekturze, kuchni i tradycjach. Na Ukrainie na przykład nie obchodzi się Wszystkich Świętych, a we Lwowie owszem. Śladem po europejskiej kulturze Polski są też polskie napisy na ulicach Lwowa. Z kolei wschodnie obszary Ukrainy historycznie bliższe są kulturze rosyjskiej.
Eksperci często dyskutują, czy Ukraina jest „w pełni europejska” pod względem rozwoju. Powszechna korupcja czy nierówności gospodarcze są wciąż obecne na Ukrainie. Na Ukrainie stan opieki medycznej, świadomość szczepień, tolerancja dla osób LGBTQ+ są niższe niż w rozwiniętej Europie, a ksenofobia, rasizm i przestępczość bywają znacznie częstsze niż w krajach rozwiniętych. Ukraina nie jest w Unii Europejskiej ani nie jest członkiem NATO.
W miastach, takich jak Kijów czy Odessa, znajdziesz nowoczesne centra technologiczne, kawiarnie i styl życia porównywalny z zachodnią Europą. Na prowincji jest znacznie gorzej. Są obszary bez dostępu do kanalizacji, bieżącej wody, a o stanie dróg na Ukrainie krążą już legendy. Warto jednak podkreślić, że politycznie Ukraina może się cieszyć pełnym wsparciem krajów rozwiniętego zachodu więc z tej perspektywy jest to Europa Zachodnia.
Od dłuższego czasu politycznie Ukraina aspiruje do jak największej integracji z krajami Zachodu. Do Polski przyjeżdża wiele osób do pracy, podejmowane są również próby integracji z Unią i polityka zdecydowanie zwrócona jest na zachód. Czy Ukraina jest w Unii Europejskiej? Nie. Nie jest też w gronie krajów Strefy Schengen więc na Ukrainę potrzebny jest paszport.
Polecamy również: