Niektórzy internetowi znawcy Budapesztu polecają stołowanie się w tanich bistro z odgrzewanym jedzeniem. My proponujemy spróbowanie czegoś innego. Przy jednym z najbardziej reprezentacyjnych traktów Budapesztu – Nagykorut od końca XIX wieku działa jedna z najsłynniejszych kawiarni nie tylko w Budapeszcie i na Węgrzech ale i w Europie. Mowa oczywiście o kawiarni New York Cafe w budynku New York Life Insurance Company. Wiele osób uważa ją za najpiękniejszą kawiarnię na świecie. Czy zasługuje na ten tytuł?
New York Cafe – historia
Historia kawiarni rozpoczyna się u schyłku XIX wieku gdy swoje biuro terenowe w Budapeszcie otwierać miała obecnie jedna z największych amerykańskich firm ubezpieczeniowych – New York Life Insurance Company. Amerykanie zamówili projekt u słynnego węgierskiego architekta Alajosa Hauszmanna. Wspomagali go Floris Korb oraz Kalman Giergl. Budowa jednego z najsłynniejszych gmachów w Budapeszcie trwała od 1890 do 1894 roku. Budynek otwarto niespełna dwa tygodnie po tym, gdy we Lwowie minęła gorączka związana z przełomową Powszechną Wystawą Krajową – 23 października 1894 roku.
Czterokondygnacyjny eklektyczny gmach zdobiono wieloma rzeźbami. Z zewnątrz przypomina trochę styl starych amerykańskich budynków. Parter gmachu już od samego początku przygotowany był na kawiarnię. Zdobiona 16 faunami Károly’a Senyei początkowo prowadzona przez Sandora Steuera przez lata była miejscem spotkań znamienitych węgierskich artystów. Kawiarnia już od samego początku była miejscem niezwykłym. Wejście ozdobiono fontanną, schody posągami z brązu, a wnętrza freskami Gustawa Mannheimera i Ferenca Eisenhuta.
Była tu specjalna sala dla kobiet oraz sala bilardowa. Przez lata New York Cafe była miejscem skupiających wydarzenia kulturalne i społeczne, redagowano tu też lokalne gazety. Według legendy Ferenc Molnar wrzucił do Dunaju klucze od drzwi kawiarni tak, by nigdy nie można było jej zamknąć. Niestety – wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Podupadła i zniszczona w okresie II wojny światowej została zamknięta w 1947 roku.
Jak można się spodziewać “burżujski” gmach spodobał się nowym komunistycznym władzom, które ukradły go prawowitym właścicielom. Wnętrza kawiarni stały się domem dla sklepu sportowego i biura podróży, następnie powstała tu sala prasowa. Od 1954 roku działała tu kawiarnia Hungaria ale nie przypominała zbytnio swojego pierwowzoru. Po upadku komunistycznego reżimu przez lata próbowano sprzedać znacjonalizowany budynek. Dopiero w 2001 roku kupiła włoska grupa kapitałowa Boscolo Hotels. Przystąpiono do gruntownej rewitalizacji gigantycznego gmachu.
Pałac New York otwarto ponownie dopiero 5 maja 2006 roku. Dawny gmach firmy ubezpieczeniowej zamieniono na luksusowy hotel dysponujący 107 pokojami oraz w pełni odremontowaną kawiarnią na parterze. W latach 2006 – 2017 nosił on nazwę Boscolo Budapest, teraz rebrandowano go na The Dedica Anthology. W 2011 i 2013 roku New York Cafe w Budapeszcie została uhonorowana tytułem najpiękniejszej kawiarni świata przez serwis U City Guides.
New York Cafe – menu i ceny
Po przydługim wstępie raczej wiecie czego możecie spodziewać się w tej sekcji. Menu kawiarni jest bogate ale ceny w karcie dań odstraszają większość biednych turystów. Jeśli otwierając kartę i widząc cenę 40 zł za kawę latte stwierdzicie “kurła, Halyna wychodzimy” to musicie zadowolić się tylko zdjęciami załączonymi do wpisu. Niestety New York Cafe nie należy do najtańszych kawiarni ani w Budapeszcie, ani w Europie.
Za 3420HUF dostaniemy tu duże latte macchiato lub cappuccino. Podwójne espresso za 3060 HUF. W Nowojorskiej najsłynniejsze są śniadania serwowane przez cały dzień. Za egg benedict trzeba zapłacić 5220 HUF, włoskie śniadanie to koszt 8280 HUF. Za popularną Afternoon tea dla dwóch osób w skład której wchodzą kanapki, niewielkie ciastka, świeżo wyciskany sok, kawa lub herbata i cukierki trzeba zapłacić 25 380 HUF. Za zestaw New York Burger, lemoniada plus ciastko czekoladowe trzeba zapłacić 12 960 HUF.
Wśród specjalności zakładu jest sałatka cezar z grillowanym kurczakiem za 6480 HUF. Makaron Rigatoni Arrabiata to koszt 7560 HUF, spaghetti z peccorino i grzybami to koszt 7560 HUF. W karcie też na przykład zupa gulaszowa w cenie 4680 HUF, zupa-krem ziemniaczany z truflami za 4320 HUF czy chłodnik wiśniowy w tej samej cenie. Wśród dań głównych np. sznycel po wiedeńsku za 9900 HUF. Za lemoniadę płacimy tu 3600 HUF, za Coca Colę aż 2160 HUF, a lane piwo 0,4 Borsodi kosztuje 3600 HUF. Ceny z menu pochodzą z karty z 2023 roku więc w przyszłości mogą być niestety wyższe.
Ceny w kawiarni New York Cafe w Budapeszcie nie należą więc do najniższych i przygotowane są raczej pod zagranicznych turystów z wysokorozwiniętych krajów. Jeśli chodzi o napoje, herbaty czy kawy trzeba to powiedzieć jasno – są zbyt wysokie. Z drugiej jednak strony patrząc – przynajmniej jeśli chodzi o posiłki – to nie odbiegają cenami od wielu bardziej znanych lokali w Krakowie.
New York Cafe – podsumowanie
Kawiarnia New York Cafe w Budapeszcie czynna jest codziennie w godzinach od 8 do 00:00. Jeśli macie zamiar wybrać się tu to – tak samo jak w przypadku zwiedzania wnętrza Parlamentu – lepiej od razu zarezerwować stolik na konkretny dzień. Można to zrobić zarówno na stronie internetowej kawiarni jak i pod numerem +36 1 886 6167.
Polecamy również: