Napięta sytuacja na Morzu Azowskim wywołała na Ukrainie debatę o wprowadzeniu stanu wojennego. Czy w obliczu stanu wojennego na Ukrainie bezpiecznie jest jechać do Lwowa czy może lepiej odwołać swój wyjazd do Lwowa na święta lub sylwestra? Wyjaśniamy co oznacza stan wojenny na Ukrainie.
Artykuł dotyczy stanu wojennego ogłoszonego na krótko w grudniu 2018 roku. W 2024 roku na Ukrainie trwa stan wojenny. Tutaj więcej o wyjeździe do Lwowa w czasie wojny.
Aktualizacja – prezydent Ukrainy przekonał Radę Najwyższą Ukrainy o konieczności wprowadzenia stanu wojennego. Nowa propozycja prezydenta Ukrainy to wprowadzenie stanu wojennego tylko na wschodnich obszarach kraju. Rada Najwyższa poparła ten wniosek głosami 276 deputowanych i stan wojenny wprowadzono na niektórych terytoriach na okres 30 dni. Stan wojenny obowiązywać będzie w siedmiu obwodach Ukrainy od środy od godziny 9:00. Zostanie odwołany 27 grudnia.
Stan wojenny to nie wypowiedzenie wojny. Nad Lwowem, oddalonym od obszaru Morza Azowskiego o blisko 1000 kilometrów w linii prostej, nie latają żadne rakiety i wojskowe samoloty. Według relacji jednego z naszych Czytelników będących właśnie we Lwowie w mieście życie przebiega normalnym torem mimo politycznej debaty o wprowadzeniu stanu wojennego. Poniżej opisujemy niektóre z przepisów które obowiązywać będą na obszarach stanu wojennego jeszcze raz podkreślając, że we Lwowie stanu wojennego nie ma.
Co oznacza stan wojenny na Ukrainie?
Stan wojenny na Ukrainie w chwili wprowadzenia oczywiście może wiązać się z najróżniejszymi konsekwencjami. W stanie wojennym może zostać ograniczony ruch obywateli, zakazana organizacja imprez masowych czy strajków i zgromadzeń.
Na Ukrainie może zostać regulowana praca mediów czy ograniczony dostęp do internetu. Co znacznie bardziej przerażające dla polskich turystów możliwy jest zakaz handlu alkoholem, chociaż z jego przestrzeganiem może być podobnie jak z nocną prohibicją we Lwowie.
Podczas stanu wojennego na Ukrainie władze wojskowe w pewnym sensie przejmują priorytet nad władzami cywilnymi, ale turystów raczej to nie interesuje. W przypadku wyborów wypadających podczas trwania stanu wojennego – nie ważne na jakim szczeblu, również prezydenckim – nie zostaną one przeprowadzone. I tura wyborów prezydenckich ma się jednak odbyć zgodnie z planem – 31 marca 2019 roku. W stanie wojennym nie ma również możliwości rozwiązania parlamentu. Władze wojskowe mają również możliwość angażowania cywilów do pracy w czynach społecznych.
W czasie trwania stanu wojennego na Ukrainie dopuszczalna jest możliwość organizacji godziny policyjnej czy też regulowania swobody poruszania się po kraju zarówno przez jego obywateli jak i przyjezdnych.
Podsumowanie
Tak jak i podczas zaognienia walk na wschodzie kraju kilka lat temu tak i teraz we Lwowie sytuacja pozostaje spokojna. Jeden z naszych Czytelników, który niedawno dotarł do Lwowa informuje, że we Lwowie jest tak samo, jak podczas wcześniejszych wyjazdów w mniej gorącym okresie. Widać to z resztą na widocznych powyżej zdjęciach wykonanych około 18:00 (czasu lwowskiego) w lokalu Pijana Wiśnia i w pijalni wódki. W teorii w chwili wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie może wiele zmieniać. O sytuacji będziemy informować na bieżąco.
Polecamy również:
Mam zarezerwowane loty i noclegi w Lwowie w połowie grudnia. Póki co, trudno określić jaka sytuacja będzie panowała wtedy. Czy istnieją jakieś faktyczne przesłanki, że i w Lwowie może być niebezpiecznie? Moja dziewczyna po dzisiejszych informacjach nie jest już zainteresowana wyjazdem. Czy nie jest to tak, że ten “stan wojenny” miałby zwłaszcza znaczenie polityczne w związku ze zbliżającymi się wyborami?
Na chwilę obecną nie ma się czym martwić – poza blokadą przejść drogowych nie mającą nic wspólnego z debatą o stanie wojennym i niewyobrażalnych rozmiarów epidemią odry. Jeśli będzie dochodziło we Lwowie od jakichś zamieszek, starć, ataków na turystów czy czegokolwiek innego to od razu o tym napiszemy. Wprowadzony stan wojenny nie obowiązuje we Lwowie.