Przed wyjazdem do Portugalii czy to do Lizbony czy do Porto lub na Maderę wielu turystów zadaje sobie pytanie co warto kupić w Portugalii na kramach w Lizbonie i sklepach w Faro. Postanowiliśmy przygotować zestawienie produktów spożywczych, pamiątek i kosmetyków, które warto kupić w Portugalii. Co przywieźć z Portugalii i Madery? Jakie portugalskie pamiątki i suweniry wybrać?
Portugalskie wino (Port, Moscatel de Setúbal, Madeira)
Portugalia nieodłącznie kojarzy się z winem. Winiarskie tradycje tego rejonu wywodzą się już z czasów Fenicjan, Kartagińczyków, Greków i Rzymian. Z Portugalii importowano do starożytnego Rzymu, po podpisaniu Traktatu Methuena obniżającego cła na portugalskie wina w dniu 27 grudnia 1703 roku uruchomiono stały transport wina do Anglii.
W Portugalii produkowany jest szeroki wachlarz trunków różniących się smakiem i aromatem w zależności od regionu z którego pochodzą. Dwa winiarskie regiony w Portugalii – Alto Douro na południowym-wschodzie oraz Ilha do Pico na wyspie Pico wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najbardziej znanym w Polsce winem z Portugalii jest oczywiście Porto – Port Wine. Porto podzielić można na najniższej klasy Ruby, Tawny, Dated Prt, LBV oraz Vintage. Gatunek wina znany jest z ciemnej i wyraźnej barwy oraz mocy alkoholu. Wino z winogron z regionu Alto Douro po osiągnięciu 7% alkoholu wzmacniane jest winnym spirytusem do około 20% alkoholu. Kolejnym wzmacnianym winem jest Vinho de Madeira produkowane jak sama nazwa wskazuje na Maderze.
To wino słodkie lub wytrawne również o mocy oscylującej około 20%. Najtańsze wina z Madery są w sztuczny sposób postarzane, więc koneserzy powinni szukać trunku starszego niż 3-5 lat. Najtańsze odmiany często używane są w kuchni i wzbogacane o przyprawy. Popularnymi winami z Portugalii są również słodkie Moscatel de Setúbal. Z mniej znanych win polecić można też lekkie i słabe Vinho Verde (zielone wino) z prowincji Minho wbrew nazwie występujące jako białe, czerwone lub różowe. W Portugalii produkowane są też wina musujące z odmian winogron Arinto czy Bical.
Wyroby korkowe
Korek zbudowany z roślinnej tkanki bogatej w suberynę jest popularnym surowcem z którego słynie Portugalia. Z korka pozyskiwanego z zewnętrznej warstwy drzew wykonywane są nie tylko tablice korkowe czy korki do butelek ale również inne najróżniejsze rzeczy – maty izolacyjne, podkłady pod podłogi, podeszwy butów to tylko niektóre z dość standardowych możliwości wykorzystania korka. W Portugalii, która odpowiada za mniej więcej połowę światowej produkcji surowca, korkowe przedmioty są na porządku dziennym.
Znaleziono tu najróżniejsze sposoby wykorzystania korka nawet jako element biżuterii czy obudowa do telefonu. W Portugalii popularne są pamiątki w postaci biżuterii z korkowymi elementami, a nawet takie dziwactwa jak torebki, czapki, piórniki czy długopisy. Jeśli szukacie pomysłu na tani prezent z Portugalii korkowy wyrób będzie idealny.
Kogut z Barcelos
Kogut z Bercelos jest swoistym symbolem Portugalii i jedną z najczęściej kupowanych tu pamiątek z wakacji. Z kogutem związana jest legenda według której pieczony kogut miał zapiać w chwili gdy powiesić miano niesłusznie skazanego pielgrzyma, którego w Barcelos oskarżono o kradzież. Mężczyzna został aresztowany i zdecydowano o jego straceniu. W ramach ostatniej próby ratowania swojego życia udał się do domu sędziego i próbował udowodnić niewinność. “Jestem pewien o mojej niewinności tak bardzo jak pewien jestem tego, że ten kogut zapieje gdy mnie powieszą” – miał powiedzieć o potrawie na stole.
Sędzia nie zjadł pieczonego ptaka, który w istocie zapiał. Okazało się, że pętla na szyi skazańca nie była założona prawidłowo i ten przeżył i został oczyszczony z zarzutu. Później ufundować miał słynny krzyż Cruzeiro do Senhor do Galo stojący przy R. Fernando Magalhaes 4 w Barcelos. Legenda opowiadana jest w wielu różnych wariacjach różniących się szczegółami.
Charakterystyczne kolorowe figurki z wypalanej gliny znaleźć w Portugalii w każdym sklepie z pamiątkami. Podobno przynoszą szczęście tym większe, im większego ptaka zabierze się ze sobą do domu. Kogut pojawia się jako motyw ozdobny ceramiki, na koszulkach, magnesach, przypinkach czy otwieraczach. Wariacja na temat koguta wykorzystywana jest jako logotyp przez ogólnoświatową sieciówkę restauracji z potrawami z kurczaka Nando’s, która jak na ironię założona została w RPA.
Sardynki w puszce
Kolejny wyświechtany produkt z Portugalii o którym wspomina każdy. Następne będą już chociaż trochę bardziej unikatowe. Teraz pora na sardynki w puszce, chociaż warto wspomnieć że sardynki (czasem nawet nie wypatroszone) są podawane w wielu miejscach w Portugalii i stanowią bardzo ważny element portugalskiej kuchni. Oczywiście smak sardynek nie każdemu pasuje, ale tym którzy mają ochotę na spróbowanie najróżniejszych odmian puszkowanych sardynek polecić można sklep Mundo Fantástico da Sardinha Portuguesa w Lizbonie w którym do kupienia są produkty w dowolnych konfiguracjach z różnymi datami wydrukowanymi na wieczku.
Na szczęście data 1994 na etykietce nie oznacza rocznika produktu. Sardynki w puszce dostępne są na każdym kroku w praktycznie każdym spożywczaku. Ich cenę podawaliśmy w zestawieniu cen w Portugalii. Sardynki dostępne są w najróżniejszych wariantach – bez ości i skóry, a nawet z ością i skórą.
Naturalne mydła
Istnieje kilka ciekawych producentów naturalnego mydła w Portugalii. Wśród najbardziej liczących się wymienić można marki Benamor, Claus Porto, Canavezes, Castelbel czy Confiança. Tradycyjne wyroby marek, których rodowód sięga nawet końca XIX wieku to dobry pomysł na produkty nadające się na prezent ze względu na ich wysoką jakość oraz dość niskie ceny. Mydełka sprzedawane po naprawdę niskich cenach są też dobrym pomysłem na prezent. Większość produktów pakowana jest w oryginalnie wyglądające opakowania w secesyjnym stylu – jak widać po designie strony – bardzo bliskim naszemu sercu.
Portugalskie sery
Francja, Szwajcaria czy Holandia to kraje, które praktycznie każdemu kojarzą się z produkcją wysokiej jakości sera. Nie każdy wie, że Portugalia również może pochwalić się wieloma interesującymi gatunkami serów. Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym gatunkiem portugalskiego sera jest delikatny owczy ser Queijo de Azeitao objęty chronionym oznaczeniem geograficznym UE produkowany w miasteczkach Setubal, Palmela i Sasimbra. Kolejnym chronionym produktem jest ser ze zsiadłego mleka owczego – Queijo Serra da Estrela. Miękki ser z mleka owiec wypasanych na wysokości 2 tysięcy metrów nad poziomem morza uważany jest za “króla portugalskich serów”.
W wielu obszarach kraju występują różne sery o chronionym pochodzeniu geograficznym ale to nie miejsce na opisywanie każdego rodzaju. Warto wspomnieć o twardym kozim Queijo de Cabra Transmontano, owczym Queijo de Nisa czy dojrzewający przez 2 lata Queijo Serpa.
Ceramika
Najróżniejsze portugalskie wyroby ceramiczne również są jedną z charakterystycznych pamiątek z kraju oraz produktem, który warto tu kupić. Filiżanki, miseczki, talerze zdobione w miej lub bardziej wyszukany czy tradycyjny sposób dostępne są do kupienia praktycznie wszędzie. W każdej miejscowości na straganach z pamiątkami kupić można na przykład malowane talerze z wizerunkiem kojarzącym się z konkretnym kurortem i jego opisem.
Są też oczywiście bardziej wyszukane wyroby z bardziej skomplikowanymi i bardziej estetycznymi wzorami w charakterystycznych biało-niebieskich barwach. W niektórych sklepach ceramika sprzedawana jest w cenie nie za sztukę, a… za kilogram. Poza wyrobami takimi jak wazy czy zastawy stołowe do kupienia na przykład ceramiczne sardynki, zwierzątka na wisiorkach czy wspomniane już wyżej koguty.
Dżemy i miód
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dżemy i miody nie są oczywiście produktami na których brak możemy narzekać w Polsce ale będąc na wakacjach w Portugalii można również pomyśleć o przywiezieniu któregoś z wyrobów powstających w klimacie zupełnie innym od naszego. Na liście unikalnych portugalskich produktów chronionych przez UE znajdują się miody z 9 regionów – Serra da Lousa, Serra de Monchique, Terra Quente, Terras Altas do Minho, Barroso, Alentejo, Parque de Montesinho, Ribatejo Norte i Azorów.
Oliwa
Wyświetl ten post na Instagramie.
Portugalska oliwa z oliwek jest znana na cały świat, a kraj odpowiada za około 3% światowej produkcji oliwy. Nic dziwnego, że odwiedzając go warto kupić również i ten produkt. W kraju wymienić można kilka obszarów z których wyrób jest produktem chronionym: Tras os Montes, Beira Interior, Ribatejo, Alentajo interior, Norte Alentejano i Moura. Oliwa sprzedawana jest w różnych rozmiarach. Najbardziej opłaca się przywieźć te największe.
Ostry sos z piri piri
Suszona papryka Polakom najczęściej kojarzy się z rzeczą, którą warto przywieźć z Węgier ale i w Portugalii paprykowe wyroby są ciekawe. Najciekawszym jest ostry sos piri piri stanowiący jeden z elementów koniecznych do przygotowania słynnego portugalskiego dania w postaci pieczonego kurczaka piri piri. Ostry sos przygotowuje się ze sproszkowanej papryki. Sos w niewielkich buteleczkach można kupić za kilka euro.
Kafelki Azulejo
Z wymieniono już powyżej ceramiką z Portugalii łączy się jeszcze unikatowe portugalskie kafelki ceramiczne Azulejo. Tradycyjny wyrób z którego układać można dekoracyjne mozaiki lub przedstawiać na nich najróżniejsze sceny historyczne czy religijne spotkać można w wielu miejscach. Azulejo zdobi wnętrza zabytków, a nawet elewacje kościołów. Kafelki te słynne są również w byłych portugalskich i hiszpańskich koloniach. W Portugalii kupić można zarówno kafelki, które można ułożyć w domu jak i niewielkie dekoracyjne kafle sprzedawane w sklepach z pamiątkami oraz na straganach. Tradycyjnie malowane są na niebiesko. Te ostatnie idealnie nadają się na suwenir z wakacji.
Ginjinha portugalska nalewka wiśniowa
<
Kolejny ciekawy produkt dla osób gustujących w wyrobach alkoholowych. W Portugalii warto kupić i spróbować charakterystycznej nalewki z kwaśnych wiśni – Ginjinha. Tradycyjna wiśniowa nalewka z Portugalii nieco różni się od tej znanej z lokali takich jak Pijana Wiśnia czy Wiśnioffka w Krakowie. Wiśniówka kilku uznanych producentów serwowana jest również na miejscu. Najpopularniejsze marki to Ginjinha Espinheira której można spróbować w lokalu A Ginjinha przy Largo Sao Domingos 8 w Lizbonie czy niec młodsza marka Ginjinha Rubi serwowana w barze Ginjinha Rubi przy Barros Queirós 27 w stolicy kraju.
W pozostałych regionach trunek również jest wytwarzany i w nich również znajdują się uznane marki. Warto pokusić się o zakup Ginja MSR z miejscowości Alcobaça czy nalewki Ginja Serra da Estrela o chronionym oznaczeniu geograficznym. Wiśniówka zwłaszcza w Óbidos podawana jest w niewielkich jadalnych kubeczkach z czekolady.
Hafty
Wyświetl ten post na Instagramie.
Tradycyjne lokalne rękodzieło jest rzeczą, którą może pochwalić się praktycznie każdy kraj i region w Europie ale ze względu na duże różnice w tradycyjnych wzorach w każdym miejscu wyroby te są inne. W Portugalii jednymi z najpopularniejszych wzorów są te z Madery. Zwłaszcza w Funchal na Maderze kupić można wiele interesujących i pięknych wyrobów takich jak obrusy, serwety i serwetki, szaliki. Wyszywane bywają ściereczki, narzuty, koce czy nawet pościel. Najtańsze wyroby kosztują po kilka euro ale chociażby komplet pościeli czy tradycyjny zdobiony strój ludowy to już nieco większy wydatek.
Szynka Presunto
Tradycyjna dojrzewająca szynka portugalska – Presunto. Najpopularniejszymi wariantami portugalskiej szynki są te z Chaves i Alentejo. Podobną szynkę wykonuje się również w Brazylii, a także Hiszpanii i we Włoszech znanej jako prosciutto. Chroninymi produktami w przypadku tradycyjnej szynki z Portugalii są Presunto de Barrancos, Presunto do Alentejo, Paleta do Alentejo, Presunto de Barroso, Presunto de Campo Maior e Elvas, Paleta de Campo Maior e Elvas, Presunto de Santana da Serra, Paleta de Santana da Serra, Presunto de Vinhais oraz Presunto Bísaro de Vinhais.
Kiełbasa Chouriço
Na zakończenie zestawienia ciekawych portugalskich produktów, które warto kupić na wakacjach jeszcze jedna wędlina. Chouriço to portugalska kiełbasa w skład której wchodzi mięso z tłuszczem oraz w niektórych wariantach również krew wieprzowa. Portugalska kiełbasa podobna jest nieco do hiszpańskiej chorizo, jednak różni się nieco sposobem przygotwania. W Portugalii kiełbasa zwykle przygotowana jest przez marynowanie mięsa w papryce, soli i winie. W sklepach dostępne są najróżniejsze odmiany chouriço.
Polecamy również: