Dania nie kojarzy się z wyjazdami turystycznymi, raczej z wyjazdami do pracy. Ze względu na ceny wyższe niż w Polsce na zwiedzanie Kopenhagi czy Aarhus decydują się tylko osoby zarabiające nieco więcej od przeciętnych Polaków. Jeśli wybieracie się do Danii warto zastanowić się czy do Danii potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty. Co z wizą do Danii? Dziś wszystko o dokumentach podróży potrzebnych do Danii oraz informacje dotyczące dokumentów dla dziecka.
Dania jest państwem już od bardzo dawna należącym do Unii Europejskiej. Niewielki kraj wstąpił do wspólnoty 1 stycznia 1973 roku. Polska dołączyła do Unii zdecydowanie później – 1 maja 2004 roku. Dzięki obecności obydwu państw w Unii Europejskiej jedynym dokumentem podróży jaki jest nam potrzebny przy wyjeździe do Danii jest dowód osobisty. Oczywiście do Danii można pojechać również mając paszport lub paszport tymczasowy.
Dania (bez terytorium Grenlandii oraz Wysp Owczych) znajduje się wśród państw należących do tak zwanej Strefy Schengen. Dania podpisała Układ z Schengen i od 25 marca 2001 roku weszła do strefy w której na wewnętrznych granicach zniesione są kontrole. Jeśli jedziecie do Danii na przykład przez Niemcy lub lecicie bezpośrednio samolotem kontrole nie będą uciążliwe. Kontroli spodziewać się trzeba wlatując jednak z państwa spoza tzw. strefy.
Polacy na dowodzie osobistym lub paszporcie mogą pozostawać w Danii bez wizy przez 90 dni w przypadku wyjazdu turystycznego i 180 dni w przypadku aktywnego poszukiwania pracy. Pobyt dłuższy niż 3 miesiące trzeba jednak zarejestrować w regionalnym urzędzie. Jeśli do Danii wyjeżdżamy turystycznie nie musimy się meldować.
Co z dokumentami dla dziecka jadącego do Danii? Dzieci muszą posiadać ważny dokument taki sam jak dorośli czyli albo paszport lub paszport tymczasowy albo dowód osobisty. Jeśli podróżują bez opiekunów wskazane jest posiadanie potwierdzonej notarialnie pisemnej zgody na podróż ale de facto nie jest ona wymagana.
Podsumowanie: czy do Danii potrzeba paszportu? Nie, Polacy jadąc do Danii mogą legitymować się dowodem osobistym. Warto jednak przypomnieć, że ma być to fizyczny dokument, a nie aplikacja mObywatel w telefonie, skan czy zdjęcie oryginalnego dokumentu. Dotyczy to również dokumentów samochodu jeśli takim się poruszamy.
Polecamy również: