Z wigilijną kolacją związany jest mit o tym, że na stół muszą trafić jakieś określone dania. Nie jest to do końca prawda. Sprawdźmy czy istnieje spis potraw wigilijnych. Jakie 12 potraw ma trafić na stół w Wigilię? Czy są obowiązkowe potrawy wigilijne? Ile potraw musi być na Wigilii? Sprawdzamy jakie są potrawy wigilijne Oto spis potraw wigilijnych w Polsce TOP 12 i lista potraw wigilijnych.
Ile potraw ma być na Wigilii?
Przed Świętami Bożego Narodzenia zawsze jest Wigilia. Dzień kończący okres Adwentu zakończony jest tradycyjną kolacją wigilijną. Ile potraw powinno być na Wigilii? Tradycja zakłada, że na Wigilii pojawia się 12 potraw. Czy są jakieś obowiązkowe potrawy, które muszą znaleźć się na stole wigilijnym?
Wokół tego ile potraw na stole wigilijnym pojawiło się wiele mitów. Nie ma żadnego odgórnego przykazu dotyczącego tego jakie potrawy mają trafić na stół. Zwyczajowo jest to 12 potraw w teorii mających przedstawiać 12 miesięcy roku czy też według innych przekonań 12 apostołów. Czy istnieje lista obowiązkowych potraw dla katolików czy Polaków?
Nie. Tradycja mówi o 12 potrawach, chociaż i tak mało kto ma 12 potraw w Polsce, ale nie precyzuje co to za dania. Jakie dania trafiają na stoły w Polsce? Już przed wojną różne było podejście do potraw na stole wigilijnym o czym czytamy w książce Potrawy Wigilijne Elżbiety Kiewnerskiej z 1929 roku:
W rozmaitych dzielnicach różne są daje potrawy na wigilje, różne głównie co do sposobu przyrządzania, gdyż zawsze na wilję składają się śledzie i ryby, grzyby i kapusta, ciasto i mak, owoce suszone i miód. W Małopolsce dodają jeszcze kutję, z pszenicy maku i miodu; na Kresach Wschodnich kutję składającą się z różnych gatunków zboża gotowanego w całych ziarnach, grochu, pszenicy, fasoli pęczaku i kisielu owsianego – potrawy mniej smacznej, której każdy popróbować musi aby konie nie chorowały
Jakie dania na Wigilię?
Współcześnie najpopularniejszym daniem na Wigilii jest barszcz czerwony z uszkami ale czasem na stół trafia inna zupa. Wśród dań wigilijnych pojawia się więc tradycyjny żurek lub zupa grzybowa, rybna, a czasem nawet owocowa.
Następnie na stół trafia zwyczajowo ryba. Zwyczaj jedzenia karpia spopularyzował się za komuny. Wcześniej spożywano ryby wyższej jakości pod różnymi postaciami. Na stół trafić może szczupak, łosoś, węgorz lub jesiotr w galarecie, ryby gotowane, faszerowane lub smarzone takie jak okoń, lin, sandacz czy pstrąg.
Obok ryb pojawiają się pierogi na przykład z kapustą, a nawet ruskie. Pojawia się fasola z suszonymi śliwkami, kluski z makiem, mleko makowe, syta miodowa, paszteciki, chałka i kompot z suszonych owoców, a nawet kulebiak albo gołąbki.
Wśród potraw pojawiają się też desery takie jak krem makowy, czekoladowy albo orzechowy lub waniliowy. Galaretki, musy, kisiel, strucle nadziewane albo maowiec lub pierniki.
W Polsce przyjmuje się, że dania podawane na Wigilie bywają przygotowane bez użycia tłuszczów zwierzęcych i bez mięsa ale nie jest to zwyczaj przestrzegany jakoś specjalnie restrykcyjnie. Nikomu do domu nie wpadnie komando i nie wyniesie jedzenia jeśli na stół trafią krokiety mięsne albo w barszczu pływać będą uszka z mięsem.
Polecamy również: