Wiele osób przyzwyczaiło się do wożenia dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia i prawa jazdy. Część osób wie, że dwóch pierwszych rzeczy nie trzeba ze sobą mieć ale nie wszyscy wiedzą czy trzeba wozić prawo jazdy przy sobie. Od kiedy nie trzeba wozić prawa jazdy? Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny?
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie były kiedyś zestawem dokumentów, które musiał mieć przy sobie każdy kierowca. Od pewnego czasu sytuacja już się zmienia i nie trzeba ze sobą wozić dokumentów. Pierwszymi których nie trzeba mieć przy sobie były dowód rejestracyjny i ubezpieczenie.
Wciąż jednak trzeba było wozić prawo jazdy. Wiele osób zastanawia się jednak czy wciąż trzeba mieć ze sobą prawo jazdy. Obowiązek wożenia prawa jazdy wycofywany jest z końcem roku 2020.
Od 5 grudnia 2020 roku obowiązek wożenia prawa jazdy został zniesiony. Od tej daty możliwa jest jazda bez prawa jazdy przy sobie ponieważ prawo jazdy mPrawo Jazdy znajduje się w aplikacji mObywatel.
Co jeśli będziemy jeździć bez fizycznego prawa jazdy? Od 5 grudnia 2020 roku jazda bez prawa jazdy w ręce nie uchroni od jego “zatrzymania”. Jeśli złamiemy przepisy stosowna adnotacja o zabranym prawo jazdy i tak pojawi się w bazach danych.
Uwaga! Pamiętajmy, że to że w Polsce pojawia się możliwość jazdy bez prawa jazdy nie znaczy, że Polacy jadący na przykład samochodem do Lwowa albo samochodem do Amsterdamu nie muszą go mieć. Jadąc poza granice Polski trzeba uzbroić się w fizyczny dokument!
Polecamy również: