Wiele osób zainteresowanych historią Krakowa zadaje sobie pytanie: kiedy wyzwolono Kraków. Kiedy siły radzieckie weszły do Krakowa w 1945 roku? Jakie siły zdobywały Kraków w 1945 roku? Jaka jest data “wyzwolenia” Krakowa? Jaka jest data zdobycia Krakowa? Sprawdźmy to!
Kawiarnia Literacka w czasie okupacji Krakowa. Fot. Domena Publiczna, ze zbiorów NAC, S. Kolowca, syg. 2-7292
Kiedy “wyzwolono” Kraków? Do radzieckiego ataku na Kraków doszło w styczniu 1945 roku, w okresie kiedy trwała ofensywa Armii Czerwonej na froncie wschodnim Europy. 18 stycznia, wojska radzieckie zajęły część obszaru miasta, jednak nie jego całość. Kolejnego dnia, 19 stycznia 1945 roku, sowieckie oddziały dotarły do centrum Krakowa, w tym również Rynku Głównego, który jest sercem miasta.
Atak na Kraków prowadziły siły wchodzące w skład 1 Frontu Ukraińskiego w tym sił 317 Pułku Strzeleckiego, 203 Pułku Strzeleckiego, 22 Pułku Strzeleckiego Armii Czerwonej.
Walki o wyzwolenie Krakowa trwały przez kilka dni. Ostateczne starcia w mieście zakończyły się 23 stycznia, zwłaszcza w jego południowych rejonach oraz w okolicach podkrakowskich miejscowości takich jak Libertów czy Mogilany.
Warto podkreślić, że wielu historyków i mieszkańców Krakowa podchodzi do tego wydarzenia z różnymi perspektywami. Mimo że datę zajęcia miasta przez wojska radzieckie można określić jako moment wyzwolenia od niemieckiej okupacji, wiele osób stoi na stanowisku, że to wydarzenie było jedynie wstępem do nowej epoki komunizmu. W latach następnych, Polska stała się państwem satelickim Związku Radzieckiego, co miało wpływ na życie polityczne, społeczne i gospodarcze kraju.
Kwestia wyzwolenia Krakowa w 1945 roku jest zatem bardziej skomplikowana, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka. Dla niektórych było to wyzwolenie od nazistowskiej okupacji, dla innych zaś moment narodzenia się nowego okresu w historii Polski, którego skutki odczuwamy do dziś.
Do radzieckiego ataku na Kraków doszło w dniu 18 stycznia 1945, do zajęcia centrum miasta doszło w dniu 19 stycznia 1945 roku, a ostatnie walki wokół Krakowa trwały jeszcze do 23 stycznia.
Warto przeczytać również: