Gruzja, położona na pograniczu Europy i Azji, ma bogatą i wielowarstwową historię. Wielu Polaków odwiedza Gruzję i przy okazji wycieczek pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat Gruzji. Często pojawiającym się pytaniem dotyczącym Gruzji jest to czy Gruzja była w Związku Radzieckim. Czy Gruzja należała do ZSRR? Sprawdźmy to!
Gruzja po wyzwoleniu się spod władzy Islamskiej w 1783 roku musiała wejść pod protektorat Imperium Rosyjskiego. W latach 1801–1810 Gruzja została wchłonięta przez Imperium Rosyjskie, co zapoczątkowało okres, który trwał do rewolucji październikowej w 1917 roku.
Pierwszą próbę zagarnięcia terenów Ukrainy Rosja radziecka podjęła w 1020 roku. W lutym 1921 roku bolszewicy w Gruzji wywołali powstanie, a wkrótce później do kraju wkroczyły bolszewickie wojska. Gruzińska Specjalistyczna Republika powstała 25 lutego 1921 roku i wkrótce została wchłonięta przez Związek Radziecki.
W 1922 roku Gruzja stała się jedną z republik związkowych. W składzie ZSRR Gruzja funkcjonowała jako Gruzińska Socjalistyczna Republika Radziecka (Gruzińska SSR).
Podczas przynależności do Związku Radzieckiego Gruzja, jak i inne republiki, podlegała centralnej władzy w Moskwie. Okres ten charakteryzowały próby narzucenia jednolitej ideologii komunistycznej, kolektywizacja rolnictwa czy industrializacja.
W składzie Gruzińskiej SRR znajdowały się dwie autonomiczne republiki. Od 1921 roku istniała Adżarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, a od 1931 roku Abchaska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka. Istniał też Południowoosetyjski Obwód Autonomiczny.
Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego w 1991 roku Gruzja ogłosiła niepodległość. 14 listopada 1990 roku zmieniono nazwę państwa na Republika Gruzińska, a 9 kwietnia 1991 roku przegłosowano w parlamencie niepodległość republiki.
Podsumowanie: Czy Gruzja była częścią ZSRR? Czy Gruzja była w Związku Radzieckim? Tak. Gruzja była częścią Związku Radzieckiego od okresu międzywojennego. Gruzja odzyskała niepodległość dopiero w wyniku rozpadu ZSRR.
Polecamy również: