Skansen Szewczenkowski gaj we Lwowie. Cennik, opis i zwiedzanie

Lwów pełen jest miejsc będących jednymi z najważniejszych miejsc w polskiej historii. To takie atrakcje zwykle odwiedzamy przyjeżdżając do Lwowa. Są jednak miejsca mniej atrakcyjne i rzadziej odwiedzane, jednym z takich miejsc jest skansen Szewczenkowski Gaj położony w Kajzerwaldzie. Co tu można zobaczyć? Ile kosztuje wstęp do skansenu we Lwowie? Podpowiadamy jakie są atrakcje i cennik.

Teren na którym obecnie znajduje się Szewczenkowski Gaj to Kaiserwald (Cesarski Las). Nazwa pochodzi z czasów zaborów Polski gdy nadały ją okupacyjne władze austrowęgierskie. Podobno to cesarz Franciszek Józef I docenił urok tego miejsca i nadał mu cesarski status. W XX wieku lokalne władze postanowiły wykorzystać ten teren na potrzeby miasta muzeum architektury ludowej.

Skansen Szewczenkowski gaj we Lwowie

Starania nad utworzeniem skansenu rozpoczęły się w 1966 roku. W 1971 roku utworzono Muzeum Budownictwa Ludowego, a ostatecznie skansen otwarto dla zwiedzających w 1972 roku. Skansen znany pod nazwą Szewczenkowski Gaj we Lwowie tak naprawdę nazywa się Muzeum Budownictwa i Życia Ludowego im. Klemensa Szeptyckiego. Cały park ma dziś około 84 hektary powierzchni.

Klemens Szeptycki
Urodzony w 1869 roku syn hrabiego Jana Kantego Szeptyckiego i Zofii z Fredrów, wnuk Aleksandra Fredry, absolwent Gimnazjum św. Anny w Krakowie i doktor prawa UJ. Polityk, duchowny grekokatolicki, błogosławiony kościoła katolickiego, był bratek Andrzeja Szeptyckiego, grekokatolickiego metropolity lwowskiego słynącego z przesyłana listów z gratulacjami do kanclerza Rzeszy.

 

Skansen podzielony jest na kilka etno-regionów reprezentujących różne części obszaru okolic Lwowa. Na terenie każdego z nich można zobaczyć charakterystyczne dla danego regionu zabudowania wiejskie. Ekspozycja składa się z motywów wiejskich terenów należących do Polski do czasu II wojny światowej, a więc Bukowiny, Podola, Huculszczyzny, Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny oraz obszaru okolic Lwowa. Niestety zabrakło tu wiejskich zabudowań przeniesionych z obszaru Wołynia, być może nie przetrwały 1943 roku.

Ekspozycja w skansenie składa się z 124 przeniesionych tu zabudowań. Najstarszą atrakcją jest chata z 1749 roku. Wśród interesujących eksponatów wymienić można drewnianą kaplicę z 1937 roku ze wsi Jazłowczyk, drewniany dworek ze wsi Bereżonka z okolic Czerniowców, kościół św. Michała ze wsi Tysowiec z powiatu stanisławowskiego. Ciekawostką jest kopia rzymskokatolickiego kościoła ze wsi Kotań. Do zwiedzania oddane są też wnętrza domostw wypełnione tradycyjnymi eksponatami z epoki ukazujących życie zwykłych mieszkańców regionu.

Szewczenkowski Gaj to również miejsce licznych warsztatów i cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tutaj warsztaty z garncarstwa, plecenia ze słomy, malowania pisanek czy wybijania tkanin. Cykliczne wydarzenia mają miejsce na przykład przy okazji Wielkanocy, Zielonych Świątek, a także cykliczne wydarzenia jak jarmark rzemiosła we wrześniu czy festiwal bajek przy okazji Dnia Dziecka.

Cennik biletów do Gaju Szewczenkowskiego, informacje praktyczne

Szewczenkowski Gaj we Lwowie jest atrakcją płatną ale ze względu na to, że pojawia się tu niewielu polskich turystów i jeszcze mniej turystów zagranicznych ceny biletów są wciąż na ukraińskim poziomie. Ile kosztuje wstęp?

Bilet normalny do skansenu Szewczenkowski gaj we Lwowie kosztuje 150 UAH czyli około 14 złotych. Wstęp na bilecie ulgowym kosztuje 70 UAH (dla uczniów, studentów i seniorów), a bilet rodzinny to koszt 350 UAH. W czasie organizowanych wydarzeń czy targów ceny wstępu mogą być nieco wyższe. W cenniku muzeum jest też zwiedzanie z przewodnikiem ale są to przewodnicy nie mówiący po polsku więc nie warto dopłacać za zwiedzanie z przewodnikiem chyba że chcecie posłuchać jakichś interesujących dyrdymałów.

Kasa biletowa otwarta jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Ekspozycja zewnętrzna dostępna jest codziennie ale nie warto tu przychodzić w poniedziałki i wtorki. Dlaczego? Ponieważ wnętrza chat i sal otwartych do zwiedzania są dostępne dla turystów tylko od środy do niedzieli i tylko do godziny 17:00. Jeśli więc chcemy zwiedzać Gaj Szewczenkowski w pełni to trzeba tu przyjść gdy wszystko jest otwarte.

Szewczenkowski Gaj znajduje się w Kaiserwaldzie przy ulicy Czarnej Góry 1. Najłatwiej dojechać tu Uberem lub Boltem. Przejazd z okolic pomnika Adama Mickiewicza kosztować będzie około XX UAH. Do skansenu można dojechać autobusem nr 29 lub tramwajem nr 1 z głównego dworca kolejowego we Lwowie.

Skansen Szewczenkowski Gaj podsumowanie

Szewczenkowski Gaj we Lwowie to miejsce, które łączy w sobie piękno przyrody z bogactwem lokalnej kultury i historii okolic Lwowa. Przy największych atrakcjach miasta takich jak Katedra Łacińska, Kaplica Boimów czy Cmentarz Obrońców Lwowa nie jest to obowiązkowy punkt zwiedzania Lwowa ale jeśli już widzieliśmy większość ciekawych miejsc we Lwowie to warto się tu przejechać.

Warto przeczytać również: