Wiele osób planujących swoją pierwszą wizytę w muzeum Auschwitz zastanawia się czy w Auschwitz śmierdzi. Czy teren dawnego obozu koncentracyjnego może wydzielać specyficzne zapach? W wyobraźni wielu osób, przesiąkniętej filmami i opowieściami, Auschwitz staje się miejscem, które nawet po kilkudziesięciu latach może wywoływać najróżniejsze odczucia. Czy panują w nim nieprzyjemne zapachy? Takie myśli wynikają raczej z emocjonalnego ciężaru tego miejsca niż z rzeczywistości. Czy po ponad 80 latach w Auschwitz śmierdzi?
Rozwianie mitów
Fizyczne pozostałości po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie Auschwitz-Birkenau, w dużej mierze uległy naturalnym procesom rozkładu. Nawet jeśli na miejscu znajdowały się masowe groby, krematoria czy latryny, po tak długim czasie wszelkie ewentualne ślady zapachowe związane z wymienionymi miejscami już zniknęły. Szamba czy inne substancje organiczne, które mogłyby wydzielać zapach po upływie tylu lat całkowicie przestają być odczuwalne.
Warto także zrozumieć jak działa proces kremacji. Zwłoki spalane w piecach krematoryjnych stają się pyłem, który szybko ulega rozproszeniu. Krematoria zostały w większości zniszczone, a resztki popiołów rozrzucone czy też wyrzucone do stawów lub zakopane. W muzeum nie ma żadnych biologicznych pozostałości, które mogłyby powodować przykry zapach odczuwalny dla zwiedzających. Nawet miejsca w których odbywały się tragiczne wydarzenia z biegiem czasu utraciły wszelkie zapachy.
Auschwitz to w większości otwarta przestrzeń na której czujemy to samo za bramą muzeum co i przed bramą muzeum czy w jakimkolwiek innym miejscu na otwartej przestrzeni. Jedynie w wilgotnych betonowych pomieszczeniach może być odczuwalny zapach taki sam jak w dowolnych innych wilgotnych betonowych pomieszczeniach.
Współcześnie odwiedzający Auschwitz-Birkenau mogą być zaskoczeni spokojem i neutralnością sensoryczną tego miejsca. Po ponad 80 latach nie ma mowy o tym by śmierdziało tu szczątkami ludzkimi, spopielonymi zwłokami, ekskrementami, rozlaną krwią czy innymi zanieczyszczeniami, które mogą wyobrażać sobie potencjalni zwiedzający.
Czy w Auschwitz śmierdzi?
Pytanie o kwestię tego czy w Auschwitz śmierdzi wynika raczej z bujnej wyobrażeń pytających niż z rzeczywistości. Ponad 80 lat od zakończenia II wojny światowej i blisko 80 latach od czasu w którym zakończono wykorzystywanie terenu dawnego niemieckiego obozu jako obóz radziecki nie ma w muzeum żadnych zapachów związanych z wydarzeniami z dawnych lat.