Sylwester i Nowy Rok to dwa wyjątkowe dni w roku. Dla wielu osób to czas hucznych zabaw, puszczania fajerwerków i dźwięku toastów o północy. Wraz z nadejściem 31 grudnia 2024 roku oraz 1 stycznia 2025 roku pojawia się pytanie o to czy w Sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy 31 grudnia jest cisza nocna? Czy jest cisza nocna 1 stycznia? Podpowiadamy.
Czy cisza nocna jest mitem?
W polskim prawie nie ma przepisów, które definiowałyby pojęcie takie jak „cisza nocna”. Powszechne przekonanie o obowiązywaniu ciszy nocnej między godziną 22:00 a 6:00 to mit, który nie ma podstaw w obowiązujących w kraju przepisach. Podobnie jak przekonanie, że Wigilia jest dniem postnym (co również jest błędnym założeniem), cisza nocna jest raczej wynikiem tradycji i nieformalnych zasad, a nie rzeczywistych regulacji prawnych któregoś z kodeksów.
W Polsce przepisy dotyczące zakłócania porządku są określone w artykule 51. Kodeksu wykroczeń, który brzmi:
Art. 51 Kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
Co to oznacza w praktyce?
Przepisy te obowiązują przez całą dobę – zarówno w dzień, jak i w nocy, a także w Sylwestra czy w Nowy Rok. Nie ma różnicy między tymi datami, a innymi dniami w roku. Ważne jest to, że nie chodzi o określony przedział czasowy (np. od 22:00 do 6:00), ale o zakłócanie spokoju czy porządku w sposób uciążliwy dla innych osób niezależnie od pory dnia.
W praktyce oznacza to, że jeśli sąsiedzi uznają, że hałas jest zbyt uciążliwy mogą zgłosić sprawę na policję, niezależnie od pory dnia czy nocy. Policja, opierając się na Kodeksie wykroczeń, ma prawo interweniować, wystawić mandat lub skierować sprawę do sądu.
W Sylwestra wielu ludzi organizuje głośne imprezy, a fajerwerki stają się niemal stałym elementem świętowania Nowego Roku przypadającego na 1 stycznia. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że prawo obowiązuje również tego dnia i nie ma tu żadnego zniesienia “ciszy nocnej” ponieważ nie istnieje coś takiego jak “cisza nocna”.
Podsumowanie: czy w Sylwestra jest cisza nocna? W polskim prawie nie ma zdefiniowanego pojęcia „cisza nocna”. W Sylwestra i w Nowy Rok obowiązują jedynie przepisy dotyczące zakłócania porządku publicznego, które są uniwersalne i stosowane przez całą dobę i we wszystkie dni w roku niezależnie od tego czy jest Sylwester, Nowy Rok czy Wigilia. Jeśli hałas będzie uporczywy to sąsiedzi mogą nas zgłosić na policję.
Wiadomo oczywiście, że ze względu na wyjątkowy charakter Sylwestra większość osób patrzy na hałasy w nieco inny sposób niż w inne dni w roku i prawdopodobieństwo tego, że na nas doniosą za fajerwerki czy spotkanie rodzinne jest tego dnia mniejsze niż zwykle.