Lwów w czasie II wojny światowej miał o tyle szczęście, że poza niewielkimi wyjątkami nie zniszczono w nim żadnych znaczących budynków. Dzięki temu odwiedzając miasto nad Pełtwią można podziwiać okazałe zabytki nietknięte przez działania wojenne. Jak Lwów wyglądał w czasie II wojny światowej? Oto zdjęcia Lwowa w okresie wojennej okupacji.
Wpis otwiera zdjęcie przedstawiające pl. Bernardyński oraz kościół św. Andrzeja. W czasach niemieckiej okupacji plac nosił nazwę Bernhardinerplatz.
Na zdjęciu powyżej widoczny przemarsz pewnej grupy ludności w strojach ludowych celebrujących przyjazd Hansa Franka do Lwowa.
Celebracja wizyty Hansa Franka skazanego na karę śmierci przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. Na pierwszym planie widoczne tradycyjne ukraińskie stroje ludowe.
Jednym z niewielu budynków poważnie uszkodzonych podczas II wojny światowej we Lwowie był słynny Pasaż Mikolascha. Na zdjęciu pożar w słynnym pasażu obserwowany przez żołnierzy niemieckich.
Zniszczenia wojenne na jednej z lwowskich ulic.
Zniszczona destylarnia wódki we Lwowie.
Mieszany patrol niemiecko-ukraiński przy skrzyżowaniu dawnej ul. Piłsudskiego we Lwowie.
To już ul. Akademicka i widoczny w tle słynny budynek Sprechera. W czasie wojny znana jako Akademiestrasse.
Widok na Rynek w czasie niemieckiej okupacji Lwowa. Co ciekawe Niemcy nie zmienili nazwy Rynku na Adolf Hitler Platz. W czasie okupacji niemieckiej zwał się Ringplatz. Po prawej widoczny fragment ratusza, a w tle m.in. Kamienica Królewska.
Zamiast Adolf Hitler Platz był we Lwowie Adolf Hitler Ring na Wałach Hetmańskich przy pomniku króla Jana III Sobieskiego.
Wspomniany powyżej Adolf Hitler Ring wraz z pomnikiem ku czci wodza Rzeszy.
Przechodząc dalej Wałami Hetmańskimi podczas niemieckiej okupacji nie dochodziło się do Teatru Wielkiego, a do opery. Oto Opernhaus.
To Wały Hetmańskie i widok na pl. Mariacki, figurę NMP oraz pomnik Adama Mickiewicza. W czasach niemieckich – Marienplatz.
Widok pomnika Adama Mickiewicza. Klombik przy pomniku polskiego wieszcza utrzymany chyba ładniej, niż dziś. Warto też zwrócić uwagę na linię tramwajową, która po wojnie została zlikwidowana.
Widok na budynek Muzeum Przemysłowego.
Na zakończenie nocne zdjęcie teatru w czasie II wojny światowej. Więcej starych nocnych zdjęć Lwowa w jednym z poprzednich tekstów. Na zakończenie proponujemy zobaczyć również przedwojenne panoramy Lwowa, Cmentarz Obrońców Lwowa przed wojną oraz słynną Kamienicę Królewską.
Polecamy również: